fbpx

Ginekolog wesoła

GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

 

Zapraszamy wszystkie kobiety na badania ginekologiczne przynajmniej raz w roku. Zachęcamy do regularnego wykonywania cytologii – badania, które umożliwia wykrycie rozwijającego się procesu chorobowego, wykrycie wczesnych postaci raka szyjki macicy i tzw. stanów przedrakowych, z których może rozwinąć się nowotwór.

Lekarz ginekolog nauczy pacjentkę i przy każdej wizycie skontroluje to czy kobieta prawidłowo wykonuje samobadanie piersi. Samo badanie stricte ginekologiczne na początku powinno być badaniem palpacyjnym poprzez powłoki brzuszne narządów miednicowych, następnie jednak badaniem wewnętrznym za pomocą obu rąk. Jedną ręką należy badać wewnątrz pochwy, drugą natomiast powłoki brzuszne w tym samym czasie. Badanie to, ma na celu ocenę szyjki macicy i wyczucie ewentualnych patologii miednicy mniejszej. Przy pomocy wziernika dopochwowego bada się tarczycę szyjki macicy. Jest to już bardziej konkretne badanie ginekologiczne, w trakcie którego najczęściej wykonuje się badanie cytologiczne.

Jak ważnym badaniem jest cytologia świadczą przerażające statystyki odzwierciedlające ilość zachorowań na raka szyjki macicy. W Polsce, co roku u 3,3 tys. kobiet diagnozuje się raka szyjki macicy, a 1,8 tys. umiera. Okazuje się, że 50% kobiet z rakiem szyjki macicy nigdy nie miało zrobionego badania cytologicznego, a 60% nie miało cytologii w ciągu ostatnich 5 lat! Zmieńmy te dane!

 

Zapraszamy do kontaktu: telefonicznie lub osobiście w Centrum Medycznym doktorA w Wesołej.

Ustawienia

Czcionka
Kontrast