Kolonoskopia
to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, obejmujące badanie okrężnicy (wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy), esicy, odbytnicy i odbytu.
Kolonoskopia to podstawowe obecnie badaniem okrężnicy, dzięki któremu można przede wszystkim rozpoznawać raka jelita grubego oraz – przez pobranie fragmentów guza do badania histopatologicznego – zaplanować leczenie tej patologii. Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce – zapadalność na tę chorobę jest bardzo duża i wynosi ok. nowych 50 przypadków na 100000 mieszkańców na rok.
Z zachorowalnością na raka jelita grubego jest bezpośrednio związana obecność polipów błony śluzowej. Ocenia się według badań autopsyjnych, że od połowy do 2/3 ludzi powyżej 65. roku życia ma polipy jelita grubego, a także, że nawet u 30% populacji osób po zaledwie 35 roku życia znajdowane są te patologiczne twory błony śluzowej jelita. Szacuje się, że w ciągu 10 lat, pacjent z obecnym polipem zachoruje na raka jelita grubego z 2,5% prawdopodobieństwem. Daje to ogromne liczby pacjentów, którzy powinni być poddawani badaniom kolonoskopowym. W tym celu uruchomiony został narodowy program profilaktyki chorób jelita grubego.
Kolejną patologią jelita grubego diagnozowaną za pomocą badań kolonoskopowych jest choroba uchyłkowa jelita grubego. Uchyłki występują u 30 do 50% osób po 50. roku życia, z czego 30% wymaga leczenia. Kolonoskopia jest też badaniem potrzebnym do potwierdzenia prawidłowości rozpoznania u pacjentów z chorobą hemoroidalną, która jest obecna u 50-60% osób dorosłych w Polsce.
Przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii:
- objawy zapalenia otrzewnej
- podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego
- ostra niewydolność oddechowa
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego
- ciężkie choroby serca i płuc
- ciąża
Jak przygotować się do badania kolonoskopii ?
Serdeczną poradą służy Centrum Medyczne doktorA w Warszawie.
Szanowny Pacjencie,
w trosce o jak najlepsze przygotowanie do badania kolonoskopii, w którym całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie poniższych zaleceń oraz schematu przygotowania jelita.
Schemat przygotowania z preparatem Fortrans
Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.
Na 7 dni przed badaniem należy:
1. Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
2. Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
3. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe – Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane).
4. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania
Schemat trzydniowy
Trzeci i drugi dzień przed badaniem:
Zalecana dieta lekkostrawna, bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.
Dzień poprzedzający badanie:
W przeddzień badania należy przyjąć koniecznie leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. „leki nasercowe” , „na nadciśnienie”, „na prostatę”)!
Można zjeść tylko śniadanie, do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pic w dowolnej ilości.
W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 14.00-15.00 zgodnie z instrukcją należy przygotować 4 litry roztworu Fortrans, rozpuszczając każdą z torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody . Przygotowany roztwór należy pić jedna szklankę co 15 min w ciągu ok. 5-6 godzin. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. W trakcie picia roztworu Fortranu można pić inne płyny ( woda, herbata). Od chwili wypicia roztworu NIE NALEŻY nic jeść aż do momentu wykonania badania. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody (ewentualnie słabej herbaty, herbat ziołowych).
Dzień badania:
Leki w dniu badania – osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają ich poranną dawkę.
W dniu badania, rano, należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe) popijając 1-2 łyżkami wody.
Należy być na czczo (bez żadnego jedzenia). Nie można pić roztworu przeczyszczającego, nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6 godzin przed badaniem.
Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.
Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.
Po badaniu kolonoskopii:
Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych prymy powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.
Schemat przygotowania z preparatem Moviprep
Przed zastosowaniem preparatu Moviprep należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.
Na 5-7 dni przed badaniem należy
1. Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
2. Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe np.: Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane)
3. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania
Reguły dotyczące prawidłowego odżywiania:
Na 3 dni przed badaniem
Niezalecane produkty: owoce lub warzywa itp.) chleb pełnoziarnisty,
– Nie spożywać tłustych wędlin i mięs, sałatek, warzyw i owoców pestkowych (np. kiwi, pomidory, winogrona, pestek (siemię lniane, mak), ciemnego pieczywa i innych produktów zawierających pestki oraz napojów gazowanych,
Na 1 dzień przed badaniem
Zalecane: pokarmy ubogo resztkowe,
– lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka pszenna (bez dodatkowych ziaren)
– godz. 14-15 przecedzony bulion
– po godz. 15 koniec spożywania pokarmów. Można pić wodę, herbatę, ssać landrynki, jeść miód.
Po 1 łyku MOVIPREP:
Do badania nie wolno przyjmować stałych pokarmów. W tym czasie należy wypić jeszcze co najmniej 1 litr przejrzystych płynów, aby uniknąć dużego pragnienia i odwodnienia organizmu. Możliwe przejrzyste płyny to: woda, klarowane zupy, napoje typu lemoniada lub herbata (bez mleka). Do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość płynów niegazowanych i klarowanych (także herbata, kawa bez mleka).
W dniu badania:
Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem kolonoskopii.
Leki w dniu badania:
Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają ich poranną dawkę.
W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.
Po badaniu
Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.
Schemat przygotowania z preparatem Eziclen
Przed zastosowaniem preparatu Eziclen należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.
Na 7 dni przed badaniem należy:
1. Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
2. Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
3. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe – Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane)
4. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania
Schemat jednodniowy
– zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka
– dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l)
– w ciągu następnych 30-60 min. Bez pośpiechu należy wypić cały płyn z kubka,
– w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1litr) wody lub czystego płynu (herbat, kawy bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czystą zupę, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszystkich stałych elementów,
– powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku.
Schemat dwudniowy
1. Wieczorem w przeddzień badania:
– zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka
– dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l)
– w ciągu następnych 30-60 min. Bez pośpiechu należy wypić cały płyn z kubka,
– w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1litr) wody lub czystego płynu (herbat, kawy bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czystą zupę, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszystkich stałych elementów,
2. Rano w dniu badania:
– powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku,
DIETA
2 dni przed planowanym terminem badania:
– Nie spożywać tłustych wędlin i mięs, sałatek, warzyw i owoców pestkowych, pestek (siemię lniane, mak), ciemnego pieczywa, napojów gazowanych
– zalecenia: dieta półpłynna, kisiele, kleiki, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata, kawa (bez fusów)
1 dzień przed terminem badania
– lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka pszenna (bez dodatkowych ziaren)
– godz. 14-15 przecedzony bulion
– po godz. 15 koniec spożywania pokarmów. Można pić wodę, herbatę, ssać landrynki, jeść miód
W dniu badania:
– do czasu badania nie spożywać pokarmów
– można ssać landrynki
– do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość plynów niegazowanych i klarowanych (także herbata, kawa bez mleka)
Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.
Leki w dniu badania
Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają ich poranną dawkę.
W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.
Po badaniu
Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych prymy powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją
Centrum Medycznego doktorA pod nr tel. 22 205 08 01
Kolonoskopia Warszawa
- Chirurgia naczyniowa
- Chirurgia ogólna
- Podstawowa Opieka Zdrowotna – NFZ
- Badania diagnostyczne – USG, EKG
- Badania laboratoryjne
- Badania endoskopowe
- Dermatologia
- Diabetologia
- Dietetyka
- Endokrynologia
- Flebologia, Limfologia
- Ginekologia i położnictwo
- Gastroenterologia
- Interna
- Kardiologia
- Laryngologia
- Medycyna estetyczna
- Medycyna podróży
- Medycyna pracy
- Neurologia
- Nefrologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Osteopatia
- Psychologia/Psychoterapia
- Pediatria
- Psychiatria
- Pulmonologia
- PODOLOGIA
- PORADNIA ZABURZEŃ KARMIENIA
- Rehabilitacja
- Szczepienia
- Urologia