fbpx

Kolonoskopia 

to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, obejmujące badanie okrężnicy (wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy), esicy, odbytnicy i odbytu.

 

Kolonoskopia ze znieczuleniem WarszawaKolonoskopia to podstawowe obecnie badaniem okrężnicy, dzięki któremu można przede wszystkim rozpoznawać raka jelita grubego oraz – przez pobranie fragmentów guza do badania histopatologicznego – zaplanować leczenie tej patologii. Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce – zapadalność na tę chorobę jest bardzo duża i wynosi ok. nowych 50 przypadków na 100000 mieszkańców na rok.

Z zachorowalnością na raka jelita grubego jest bezpośrednio związana obecność polipów błony śluzowej. Ocenia się według badań autopsyjnych, że od połowy do 2/3 ludzi powyżej 65. roku życia ma polipy jelita grubego, a także, że nawet u 30% populacji osób po zaledwie 35 roku życia znajdowane są te patologiczne twory błony śluzowej jelita. Szacuje się, że w ciągu 10 lat, pacjent z obecnym polipem zachoruje na raka jelita grubego z 2,5% prawdopodobieństwem. Daje to ogromne liczby pacjentów, którzy powinni być poddawani badaniom kolonoskopowym. W tym celu uruchomiony został narodowy program profilaktyki chorób jelita grubego.

 

Kolejną patologią jelita grubego diagnozowaną za pomocą badań kolonoskopowych jest choroba uchyłkowa jelita grubego. Uchyłki występują u 30 do 50% osób po 50. roku życia, z czego 30% wymaga leczenia. Kolonoskopia jest też badaniem potrzebnym do potwierdzenia prawidłowości rozpoznania u pacjentów z chorobą hemoroidalną, która jest obecna u 50-60% osób dorosłych w Polsce.

 

Przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii:

 • objawy zapalenia otrzewnej
 • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego
 • ostra niewydolność oddechowa
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego
 • ciężkie choroby serca i płuc
 • ciąża

 

Jak przygotować się do badania kolonoskopii ?

Serdeczną poradą służy Centrum Medyczne doktorA w Warszawie.

Szanowny Pacjencie,

w trosce o jak najlepsze przygotowanie do badania kolonoskopii, w którym całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie poniższych zaleceń oraz schematu przygotowania jelita.

Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna, itp.) konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane).
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

 • Zalecana dieta lekkostrawna, bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

Dzień przed badaniem:

 • W przeddzień badania należy przyjąć koniecznie leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. „leki nasercowe”, „na nadciśnienie”, „na prostatę”)!
 • Można zjeść tylko śniadanie, do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
 • W godzinach popołudniowych 14.00-15.00 zgodnie z instrukcją należy przygotować 2 litry roztworu Fortrans, rozpuszczając 2 torebki każdą z torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Przygotowany roztwór należy pić jedna szklankę co 15 min w ciągu ok. 5-6 godzin. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. W trakcie picia roztworu Fortranu można pić inne płyny (woda, herbata).
 • Jeżeli badanie wykonywane jest następnego dnia w godzinach popołudniowych, należy 2 litry preparatu wypić w godzinach popołudniowych dzień przed badaniem, a 2 pozostałe litry w godzinach porannych w dniu badania.

Ostatni litr płynu Fortrans należy wypić między 4 i 5 godziną przed badaniem, tzn.

 1. Jeśli badanie jest zaplanowane na godzinę 14, trzeci litr należy wypić między godziną 6 a 8 rano, natomiast ostatni, czwarty litr preparatu Fortrans należy wypić między godziną 9 a 10 rano.
 2. Jeśli badanie jest o godzinie 9 rano ostatni, czwarty litr preparatu Fortrans należy wypić między godziną 4 i 5 rano.

Właściwie przeprowadzony przez pacjenta proces oczyszczania jelit jest niezbędny do wykonania szczegółowego badania. Zalegające resztki pokarmu mogą zasłonić istotne zmiany chorobowe, które wykrywa badanie.

 • Od chwili wypicia roztworu NIE NALEŻY nic jeść aż do momentu wykonania badania.
 • Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, ewentualnie słabej herbaty, herbat ziołowych. 

W dniu badania:

 • Rano należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe) popijając 1-2 łyżkami wody.
 • Należy być na czczo (bez żadnego jedzenia). Jeżeli badanie jest w godzinach porannych nie można pić roztworu przeczyszczającego, nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6 godzin przed badaniem.
 • Jeżeli badanie jest w godzinach popołudniowych, należy wypić pozostałe 2 litry preparatu (do godz. 11.00).
 • Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.
 • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Po badaniu:

 • Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych prymy powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl.
 • Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
 • W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją doktorA.

 

Schemat przygotowania z preparatem Eziclen

Przed zastosowaniem preparatu Eziclen należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe – Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane).
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Schemat jednodniowy

– zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka

– dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l)

– w ciągu następnych 30-60 min. Bez pośpiechu należy wypić cały płyn z kubka,

– w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1litr) wody lub czystego płynu (herbat, kawy bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czystą zupę, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszystkich stałych elementów,

– powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku,

Schemat dwudniowy

1. Wieczorem w przeddzień badani:

– zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka

– dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l)

– w ciągu następnych 30-60 min. Bez pośpiechu należy wypić cały płyn z kubka,

– w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1litr) wody lub czystego płynu (herbat, kawy bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czystą zupę, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszystkich stałych elementów,

2. Rano w dniu badania:

– powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku,

Dieta

2 dni przed planowanym terminem badania:

– Nie spożywać tłustych wędlin i mięs, sałatek, warzyw i owoców pestkowych, pestek (siemię lniane, mak), ciemnego pieczywa, napojów gazowanych

– zalecenia: dieta półpłynna, kisiele, kleiki, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata, kawa (bez fusów)

1 dzień przed terminem badania

– lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka pszenna (bez dodatkowych ziaren)

– godz. 14-15 przecedzony bulion

– po godz. 15 koniec spożywania pokarmów. Można pić wodę, herbatę, ssać landrynki, jeść miód

W dniu badania:

– do czasu badania nie spożywać pokarmów

– można ssać landrynki

– do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość plynów niegazowanych i klarowanych (także herbata, kawa bez mleka)

Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.

Leki w dniu badania

Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają ich poranną dawkę.

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Po badaniu

Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych prymy powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.

W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją
Centrum Medycznego doktorA pod nr tel. 22 205 08 01

Kolonoskopia Warszawa

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Zapytaj
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...