Endoskopia
Endoskopia – nowoczesna i małoinwazyjna diagnostyka chorób układu pokarmowego.
Gastroskopia (Ezofago-gastro-duodenoskopia) jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego obejmującym badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Pacjenci z chorobą przełyku
Jednym z najczęściej występujących zaburzeń dotyczących przewodu pokarmowego jest wsteczne zarzucanie soku żołądkowego do przełyku (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy). Zjawisko to występują także w warunkach fizjologicznych, szczególnie po posiłkach. Przechodzi w patologię, jeśli narażenie błony śluzowej przełyku na kwaśną treść żołądkową przekracza wartości prawidłowe. Choroba refleksowa dotyczy bardzo dużej części populacji. Na podstawie danych, szacowanych według sprzedaży leków stosowanych w tej chorobie, uważa się, że choruje na nią ok. 7-10% populacji, mając codzienne bóle związane z chorobą, 20% odczuwających bóle raz w tygodniu, natomiast nawet do 30% osób dorosłych doświadcza dolegliwości powodujących konieczność stosowania leczenia przynajmniej raz w miesiącu. Powoduje to, że liczba potencjalnych pacjentów wymagających diagnozowania endoskopowego jest ogromna. Endoskopia przełyku (ezofagoskopia) jest podstawowym badaniem w tej patologii, służy do rozpoznania choroby, a także ustalenia wskazań do leczenia zachowawczego lub operacyjnego.
Pacjenci z chorobą żołądka i dwunastnicy
Najczęstszą chorobą występującą w obrębie żołądka i dwunastnicy jest choroba wrzodowa. Jest ona uważana za najważniejszy populacyjny problem medyczny dotyczący obywateli państw wysokorozwiniętych. Szacuje się, że w każdym roku na chorobę wrzodową zachoruje 40000 nowych pacjentów, a 500000 rocznie leczy się z jej powodu. Za pomocą badań gastroskopowych możliwe jest diagnozowanie choroby wrzodowej oraz leczenie jej powikłań, takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego. Niezwykle ważnym jest też możliwość wczesnego rozpoznania raka żołądka, będącego jednym z najczęściej występujących nowotworów w populacji polskiej o częstości występowania wynoszącej ok. 30 nowych przypadków na 100000 osób w populacji mężczyzn i ok. 15 wśród kobiet (jedne z najwyższych wskaźników zapadalności w Europie).
Kolonoskopia – to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, obejmujące badanie okrężnicy (wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy), esicy, odbytnicy i odbytu.
Pacjenci z chorobą okrężnicy
Kolonoskopia jest podstawowym obecnie badaniem okrężnicy, dzięki któremu można przede wszystkim rozpoznawać raka jelita grubego oraz – przez pobranie fragmentów guza do badania histopatologicznego – zaplanować leczenie tej patologii. Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce – zapadalność na tę chorobę jest bardzo duża i wynosi ok. nowych 50 przypadków na 100000 mieszkańców na rok.
Z zachorowalnością na raka jelita grubego jest bezpośrednio związana obecność polipów błony śluzowej. Ocenia się według badań autopsyjnych, że od połowy do 2/3 ludzi powyżej 65. roku życia ma polipy jelita grubego, a także, że nawet u 30% populacji osób po zaledwie 35 roku życia znajdowane są te patologiczne twory błony śluzowej jelita. Szacuje się, że w ciągu 10 lat, pacjent z obecnym polipem zachoruje na raka jelita grubego z 2,5% prawdopodobieństwem. Daje to ogromne liczby pacjentów, którzy powinni być poddawani badaniom kolonoskopowym. W tym celu uruchomiony został narodowy program profilaktyki chorób jelita grubego.
Choroba uchyłkowa
Kolejną patologią jelita grubego diagnozowaną za pomocą badań kolonoskopowych jest choroba uchyłkowa jelita grubego. Uchyłki występują u 30 do 50% osób po 50. roku życia, z czego 30% wymaga leczenia. Kolonoskopia jest też badaniem potrzebnym do potwierdzenia prawidłowości rozpoznania u pacjentów z chorobą hemoroidalną, która jest obecna u 50-60% osób dorosłych w Polsce.
- Chirurgia naczyniowa
- Chirurgia ogólna
- Podstawowa Opieka Zdrowotna – NFZ
- Badania diagnostyczne – USG, EKG
- Badania laboratoryjne
- Badania endoskopowe
- Dermatologia
- Diabetologia
- Dietetyka
- Endokrynologia
- Flebologia, Limfologia
- Ginekologia i położnictwo
- Gastroenterologia
- Interna
- Kardiologia
- Laryngologia
- Medycyna pracy
- Neurologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Osteopatia
- Psychologia/Psychoterapia
- Pediatria
- Psychiatria
- PODOLOGIA
- Rehabilitacja
- Szczepienia
- Urologia