fbpx

Miniflebektomia

Jedną z metod małoinwazyjnych zabiegów stosowanych w żylaków kończyn dolnych jest miniflebektomia. Chociaż można zaliczyć ten sposób postępowania do grupy zabiegów chirurgicznych, to wykonanie jej przez wykwalifikowanego specjalistę (chirurga naczyniowego lub flebologa), nie powoduje istotnego uszkodzenia tkanek w okolicy poddawanej zabiegowi.

 

IMG_2462IMG_2453Miniflebektomia polega na mechanicznym usunięciu nieprawidłowo działających i nieestetycznie wyglądających fragmentów żył, czyli żylaków z warstwy podskórnej. W celu pozbycia się tych niechcianych naczyń, wykonuje się bardzo drobne nacięcia skalpelem lub nakłucia skóry igłą. Następnie wyciąga się żyły ponad powierzchnię skóry i – po zawiązaniu końców – wycina się je. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne są specjalne haczyki i kleszczyki, delikatne pęsety i inne delikatne narzędzia, używane w celu osiągnięcia efektu leczniczego przy zachowaniu jak najmniejszej inwazyjności operacji i zapewnieniu powstania minimalnie widocznych blizn. Nie powinny one być większe niż 2-5 mm.

 

IMG_2513skleroterapia-na-salioperacyjnej-warszawa-2016Zabieg miniflebektomii w zdecydowanej większości przypadków może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, czyli w osłonie leku znoszącego ból, który zostaje podany w okolicę usuwanych żylaków. Płyn stosowany w takich przypadkach zawiera zwykle również środek obkurczający naczynia, co zmniejsza krwawienie w czasie operacji i zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania krwiaków. Taki sposób znieczulenia daje możliwość skrócenia czasu pobytu w jednostce wykonującej zabieg do kilkudziesięciu minut po zakończeniu operacji. W celu doprowadzenia do prawidłowego zagojenia ran i zmniejszenia ich widoczności, używane są specjalne delikatne szwy lub plastry zbliżające brzegi ran. Na okres 2-4 tygodni poleca się stosowanie specjalistycznych wyrobów uciskowych do kompresjoterapii – podkolanówek lub pończoch o stopniowanym ucisku.
Miniflebektomia stanowi wartościowe uzupełnienie postępowania małoinwazyjnego w leczeniu nawet zaawansowanych postaci choroby żylakowej – laserowego zamykania głównych pni żylnych oraz skleroterapii, może być też jedyną wybraną metodą pozbycia się żylaków. O wyborze rodzaju terapii zawsze decyduje indywidualne podejście do pacjenta i przygotowanie sposobu działania w oparciu o nowoczesną wiedzę medyczną.

Ustawienia

Czcionka
Kontrast