Podolog i zabiegi podologiczne
Podologia stanowi stosunkowo nową, ale bardzo prężnie rozwijającą się w naszym kraju specjalizacją, ukierunkowaną na zapewnieniu zdrowia i pięknego wyglądu naszych stóp. Jest to niezwykle ważne nie tylko w zbliżającym się okresie wiosenno-letnim (częstsza ekspozycja stóp), ale przez całe życie…
O profesji
Warto podkreślić, że podolog nie jest lekarzem, a jego profesji znacznie bliżej do kosmetologii. Nawiązuje jednak często współpracę z dermatologiami, chirurgami, diabetologami czy flebologami, co pozwala mu jeszcze skuteczniej eliminować schorzenia stóp. Najczęściej zmaga się z problemami takimi jak wrastające paznokcie, grzybica, haluksy, modzele oraz odciski. Pomocy udzielić może również choćby w obliczu stopy cukrzycowe, pękających pięt czy pojawiających się na stopach brodawek.
Podczas konsultacji uzyskujemy również wiele użytecznych informacji i porad w kwestiach pielęgnacyjnych. Ich przestrzeganie może uchronić przed powstaniem przyszłych patologii.
Badania podologiczne
Wizyta u podologa rozpoczyna się zazwyczaj od wywiadu, dotyczącego trybu życia oraz ewentualnych kontuzji pacjenta. Uzupełnić ją może szereg badań, np. z wykorzystaniem podobaroskopu (analiza rozmieszczenia ciężaru ciała i wzoru chodu), podoskopu (ocena wysklepienia i kształtu stopy), oraz pantografu (specyfika budowy stóp). Istotne są także badania manualne, które pozwalają na weryfikację ruchomości stawów itd.
Zabiegi podologiczne
Wśród wielu zabiegów podologicznych najczęściej wykonuje się specjalistyczny pedicure – korzystny zarówno ze względów estetycznych, jak i przy leczeniu wielu dokuczliwych schorzeń.
Jednym z nich jest wrastający paznokieć. Uszkodzenie struktury skóry przez płytkę paznokcie wywołuje bowiem widoczne zaczerwienienie i bardzo silny ból, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Problem rozwiązać można za pomocą klamer ortonsyksyjnych bądź kostki Arkady. Obie opcje są bezpieczne, nieinwazyjne oraz efektywne. Nie wymagają również rekonwalescencji jak w przypadku interwencji chirurgicznej.
Kolejnymi dość powszechnymi zabiegami są działania zmierzające do usunięcia zrogowaciałych komórek naskórka – odcisków, modzeli i hyperkeratoz. Pamiętajmy, że nie należy robić tego we własnym zakresie! Jedynie specjalista wie jak dokonać tego w sposób, niwelujący ryzyko nawrotów bądź powikłań.
Wśród wielu zabiegów przypisanych podologowi możemy wyróżnić również rekonstrukcje i szlifowanie paznokci, usuwanie brodawek, eliminację zgrubień i deformacji oraz wiele, wiele więcej…
Zdrowe i zadbane stopy wymagają przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji. W obliczu zaniedbań, deformacji czy uwarunkowań genetycznych, uzyskać je możemy często jedynie przy pomocy odpowiedniego fachowca. W naszym Centrum Medycznym jest nim mgr Pavlina Ciszkowska. Serdecznie zapraszamy na konsultacje.