fbpx

Gastroskopia | Centrum Medyczne DoktorA

Gastroskopia

 

Gastroskopia z pewnością nie należy do badań, które moglibyśmy zaliczyć do przyjemnych. Jest ona jednak bardzo istotnym narzędziem diagnostycznym, umożliwiającym ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

Charakterystyka

Przez jamę ustną (rzadziej przez nos) wprowadza się wyposażoną w kamerę rurę endoskopu. Efektywność zabiegu wymaga współpracy z ułożonym na lewym boku pacjentem, który musi „połknąć” aparat i oddychać we właściwy sposób. Niestety ze względu na częste nudności i pojawiające się odruchy wymiotne nie jest to przedsięwzięciem łatwym. Standardem staje się tu znieczulenie miejscowe oraz – zazwyczaj w przypadku dzieci – pełna narkoza dożylna.

Dzięki przesyłanemu na ekran monitora obrazowi lekarz ocenia śluzówkę, przełyk, żołądek i dwunastnicę. Urządzenie umożliwia również wtłoczenie gazu do żołądka, pobranie wycinka błony śluzowej, usunięcie niewielkich zmian czy zatamowanie krwotoku.

 

Wskazania

Gastroskopię wykonuje się w obliczu podejrzenia chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wśród wielu niepokojących sygnałów wyróżniamy, np.:

  • zaburzenia i bolesność połykania,
  • jadłowstręt,
  • przewlekłe bóle brzucha,
  • podejrzenie ciała obcego,
  • krwawienie,
  • zauważalna utrata masy ciała.

 

Przed zabiegiem

Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie do badania. Powinno odbyć się ono na czczo – co najmniej 6 godzin bez jedzenia i 4 bez picia. Istotne jest także powstrzymanie się od żuć gumy i palenia papierosów. Warto pamiętać, żeby tydzień przed gastroskopią odstawić leki zawierające aspirynę.

 

Zainteresowanych omawianym badaniem zapraszamy do Centrum Medycznego doktorA, gdzie przeprowadzają je dwie znakomite specjalistki w obrębie gastroenterologii – lek. Monika Gapys oraz lek. Edyta Tulewicz-Marti.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast