fbpx

Skleroterapia Warszawa | Centrum Medyczne DoktorA

Skleroterapia

Zdiagnozowanie obecności żylaków często kojarzy się pacjentom z koniecznością przygotowania się do operacji wycięcia tych patologicznych zmian żylnych. Powoduje to wielokrotnie obawy przed interwencją i odwlekanie leczenia. Okazuje się, że strach jest często niepotrzebny, gdyż nowoczesne metody leczenia niewydolności żylnej i związanych z nią żylaków nie oznaczają potrzeby wykonywania inwalidyzujących operacji. W świetle obowiązujących międzynarodowych standardów pierwszoplanową rolę w leczeniu odgrywają obecnie metody wewnątrznaczyniowego postępowania, wśród których znaczącą rolę zajmuje skleroterapia. Jest to także zabieg, który znajduje zastosowanie u osób z bardzo drobnymi zmianami, określanymi jako defekty estetyczne (np. pajączkami naczyniowymi).

Skleroterapia WarszawaSkleroterapia w Warszawie - Nastrzykiwanie

Opis zabiegu:

 

Metoda polegająca na zamknięciu nieprawidłowo funkcjonujących i zmienionych żylakowato żył. Odbywa się to w wymiarze minimalnie inwazyjnego działania, gdyż potrzebne jest do tego jedynie wykonanie kilku wkłuć do leczonej żyły. Podaje się wówczas do światła naczynia lek, który powoduje obkurczenie i zamknięcia jego światła. W kilka dni, czasami tygodni później, żylak przestaje być widoczny.
 Do zabiegu skleroterapii kwalifikuje się pacjentów zarówno z bardzo drobnymi, mającymi znaczenie wyłącznie estetyczne, pajączkami naczyniowymi, jak i z wyraźnymi żylakami. Niekiedy stosuje się ten zabieg również do zamykania głównych pni żylnych, w zastępstwie np. zabiegów laserowej operacji żylaków.

 

Kwalifikacja do zabiegu skleroterapii:

 

Mimo małej inwazyjności, skleroterapia należy do zabiegów z zakresu wysoce specjalistycznych procedur medycznych i nie powinna być wykonywana przez przypadkowych lekarzy, a już z pewnością nie może być przeprowadzana w gabinetach kosmetycznych. Zabieg skleroterapii jest bezpieczny, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony u Pacjenta właściwie zakwalifikowanego. Wielokrotnie zdarza się, że podczas konsultacji lekarskiej przed skleroterapią, podczas obowiązkowego badania ultrasonograficznego żył w nogach, lekarz znajduje zmiany chorobowe, które wymagają innego postępowania, ściśle leczniczego. Dlatego przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja chirurga naczyniowego lub flebologa połączona z badaniem USG Doppler. Istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii, dlatego też lekarz musi posiadać wszystkie informacje na temat stanu zdrowia Pacjenta, tj. przebytych i aktualnych chorób, przyjmowanych leków czy obciążeń rodzinnych. Ich świadome zatajenie przez samego Pacjenta, może narazić go na poważne niebezpieczeństwo.

 

Zdjęcie zrobione przed zabiegiem skleroterapiiZdjęcie zrobione po zabiegu skleroterapii

Przebieg zabiegu:

 

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa ok. 30 minut. Nie wymaga znieczulenia, gdyż chory odczuwa tylko niewielkie ukłucia, najczęściej porównywane do ugryzienia komara. Może być odczuwalne także niewielkie pieczenie w żyle po podaniu leku.
Wybór środka do skleroterapii zależy od średnicy i wielkości żyły, ale także od preferencji lekarza, chirurga naczyniowego lub flebologia, wykonującego zabieg. Obecnie najczęściej stosowane preparatem do skleroterapii jest „Aethoxysklerol” lub „Fibrovein”. W leczeniu stosuje się odpowiednio rozcieńczone fabrycznie leki. Po zabiegu poszerzone naczynie krwionośne kurczy się i staje się mniej widoczne, gdyż w jego wnętrzu przestaje płynąć krew. Ostateczny efekt estetyczny i leczniczy uzyskuje się niekiedy po wykonaniu cyklu zabiegów. Liczba ich jest bardzo indywidualna, niekiedy obejmuje 2-5 sesji. Podanie preparatu nie oznacza od razu zniknięcie naczynia. Proces zamykania trwa około 3-4 tygodni, następnie ma miejsce wchłanianie naczynia, co zależnie od średnicy może potrwać kilka tygodni do kilku miesięcy. W miejscach nakłuwanych naczyń mogą być widoczne zasinienia. Zabiegi w tej samej okolicy wykonujemy ponownie po minimum 2 tygodniach.

 

Postępowanie pozabiegowe:

Bezpośrednio po zakończonym zabiegu skleroterapii Pacjent powinien spacerować co najmniej 30 min. To ważny element profilaktyki przeciwzakrzepowej. Niezbędne jest również założenie rajstop lub pończoch uciskowych albo opatrunku uciskowego, czyli zastosowanie kompresjoterapii. Wyrób uciskowy nie przeszkadza w wykonywaniu czynności dnia codziennego, natomiast istotnie zmniejszenia dolegliwości bólowe i przyspiesza gojenie.
Niezwykle istotną zaletą skleroterapii jest fakt, że po zabiegu pacjent wraca do domu, do pracy, do swoich codziennych czynności i nie wymaga przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jedynym ograniczeniem jest zakaz przegrzewania nóg (gorące kąpiele, sauna, nasłonecznienie, solarium).

 

Skutki uboczne:

 

Skleroterapia, jak każdy zabieg, może powodować powstanie pewnych komplikacji. W zależności od rodzaju zastosowanego środka obliterującego na przebiegu ostrzykiwanej żyły pacjent może odczuwać świąd, który trwa zazwyczaj 1-2 godzin, może się jednak utrzymywać przez cały dzień. Stosunkowo często należy również pojawienie się przebarwień na skórze. W ogromnej większości przypadków znikają one jednak po kilku lub kilkunastu tygodniach, nie pozostawiając śladów. Większe z nastrzykiwanych żylaków mogą stać się grudkowate i twarde. Zmiany te mogą utrzymywać się przez kolejne kilka miesięcy. Obrzęki wokół kostek mogą wystąpić w wyniku ostrzykiwania żył stopy oraz okolicy kostek. Zazwyczaj samoistnie zanikają, a dolegliwości z nimi związane ulegają zmniejszeniu dzięki wyrobom uciskowym.
Niezmiernie rzadkim powikłaniem obserwowanym u 1 osoby na 1000 leczonych z powodu żylaków o średnicy większej niż 3—4 mm jest zakrzepica żylna. Możliwą konsekwencją tego zjawiska jest zatorowość płucna, czyli zatkanie jednego z naczyń płucnych oderwanym fragmentem zakrzepu, lub zespół pozakrzepowy wiążący się z przewlekłym obrzękiem kończyn, przebarwieniami skóry bądź owrzodzeniami.

 

Wskazania do skleroterapii:

 • teleangiektazje
 • pajączki
 • wenulektazje i poszerzone żyły siatkowate
 •  żylaki kończyn dolnych
 • owrzodzenie żylne kończyn dolnych (podudzi)

 

Przeciwwskazania:

Skleroterapia jest zabiegiem małoinwazyjnym i bezpiecznym. Istnieje jednak kilka ważnych przeciwwskazań do zabiegu jakim jest skleroterapia, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo powikłań. Przeciwwskazania możemy podzielić na bezwzględne, czyli takie, które bez wyjątków wykluczają możliwość wykonania zabiegu skleroterapii, oraz względne, czyli te, które po spełnieniu dodatkowych warunków umożliwiają wykonanie zabiegu.

Do przeciwwskazań bezwzględnych zalicza się:

 • alergia na środki obliterujące,
 •  zakrzepica naczyń żylnych powierzchniowych lub głębokich,
 • aktywny stan zapalny żył powierzchniowych lub głębokich, unieruchomienie pacjenta oraz niezdolność do samodzielnego poruszania,
 • miejscowa lub układowa infekcja,
 •  niedrożność układu żylnego głębokiego.

Do przeciwwskazań względnych skleroterapii zalicza się:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
 • ciężkie, niewyrównane choroby ogólnoustrojowe,
 • ciężkie reakcje alergiczne w przeszłości,
 • stany wysokiego ryzyka zakrzepicą.

Jeśli u Pacjenta występuje którykolwiek z powyższych czynników, bezwzględnie należy zgłosić to lekarzowi.

 

Profilaktyka:

 

Osoby, które mają tendencje do żylaków, muszą pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki. To dzięki nim można zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów z żylakami oraz poprawić stan żył w chwili, gdy zaczynają się pojawiać pierwsze objawy żylaków. Na czym polega profilaktyka żylaków? Aktywność fizyczna, walka ze zbędnymi kilogramami oraz unikanie zbyt długiego stania w miejscu lub siedzenia z opuszczonymi nogami – oto podstawowe zasady, na jakich opiera się profilaktyka. Warto też pamiętać o ćwiczeniach nóg, które mają pobudzić w nich krążenie krwi, nie można też zapominać, jak ważne jest leżenie z nogami uniesionymi lekko do góry. To proste ćwiczenie ma zbawienny wpływ na nasze nogi i sprawia, że krew sprawniej przepływa w stronę serca.
Żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym, zatem ignorowanie ich może się okazać poważnym błędem. Im wcześniej rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym lepiej. Dzięki temu możemy uniknąć wielu problemów związanych z ogólnym stanem zdrowia i utrzymać nogi w lepszym stanie.

 

 

 

 

 

Skleroterapia w Centrum Medycznym doktorA w Warszawie.

Zapraszamy!

 

 

 

 

Ustawienia

Czcionka
Kontrast