Niejadki i inne przypadki
Jeżeli martwi Państwa: wybiórczy apetyt Waszego dziecka, mało urozmaicona dieta, grymaszenie, chomikowanie i wypluwanie jedzenia, długie posiłki, prośby, groźby i przekupstwa zapraszamy do Poradni Zaburzeń Karmienia.
Według literatury, aż 25-40% rodziców pacjentów do 3 roku życia zgłasza się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z powodu problemów z karmieniem głównie z powodu:
– wymiotów, bólów brzucha, braku oznak głodu,
– zbyt długiego karmienia (posiłek trwa powyżej 30 min),
– odmawiania przyjmowania pokarmów, braku tolerancji konsystencji pokarmów,
– wybiórczego apetytu, „chomikowania” jedzenia,
– stresujęcej atmosfery przy karmieniu (zabawianie dziecka, karmienie na siłę, przez sen),
– zbyt długiego karmienia piersią lub butelką.
W naszej Poradni Zaburzeń Karmienia skupiamy się na wyjaśnieniu rodzicom na czym polega problem z jedzeniem u ich dziecka oraz na przekazaniu praktycznych umiejętności, jak sobie z nim radzić. Uczymy, w jakim otoczeniu powinny odbywać się posiłki, jakie zachowania podczas jedzenia mogą być tolerowane, a jakie nie, pokazujemy, jak kształtować pozytywne zachowania u dziecka.
Celem wizyty jest nauka karmienia, która obejmuje zarówno dziecko, jak i rodzica. Zależy nam, aby podczas terapii rodzic nauczył się rozpoznawać stany głodu i sytości u swojego malucha, poznał zasady prawidłowego żywienia dzieci oraz nabył kompetencje, dzięki którym sytuacja karmienia przestanie być stresująca. Dziecko podczas terapii uczy się, że jedzenie jest potrzebą fizjologiczną, poznaje nowe smaki i konsystencje, stopniowo poszerza zakres tolerowanych przez siebie produktów i potraw.
Proces diagnostyczny zaburzeń karmienia u dzieci przeprowadza wspólnie dr Karolina Piwczyńska, gastroenterolog dziecięcy i mgr Kamila Zych, psycholog kliniczny. Praca zespołowa pozwala na kompleksowe podejście do problemu oraz ustalenie wspólnego postępowania terapeutycznego czyli kształtowania pozytywnych zachowań u dziecka.
Zapraszamy na konsultacje żywieniowe, w piątki w godz. 15.30-19.00. Więcej informacji uzyskają Państwo w rejestracji doktorA oraz pod numerami tel. 22 205 08 01, 22 773 23 13.