Echo serca
Echo serca (inaczej echokardiografia) jest nieinwazyjnym badaniem, które dzięki wykorzystaniu echa ultradźwięków umożliwia ocenę pracy i struktur anatomicznych mięśnia sercowego. Metoda ta pozwala na skuteczne zdiagnozowanie i monitorowanie przebiegu wielu niebezpiecznych chorób.
Znaczenie
Wspomniane dolegliwości mogą mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Zaliczamy do nich, m.in. niewydolność i szmery sercowe, nowotwory, skrzepliny, arytmie czy nadciśnienie tętnicze. Badanie poinformuje nas również o przebytych zawałach oraz powikłaniach towarzyszących chorobie wieńcowej. Służy też ocenie efektywności zabiegów wszczepienia zastawek oraz by-passów.
Przebieg
Najczęstszą formą badania jest echokardiografia przezklatkowa, podczas której należy rozebrać się do pasa i ułożyć na leżance. Obraz serca uzyskany jest poprzez przyłożenie głowicy ultrasonografu w kilku obszarach klatki piersiowej. Czasem pacjentowi podaje się kontrast, mający na celu poprawę obrazu serca. Głównymi wskazaniami są choroba niedokrwienna, niewydolność, tętnicze nadciśnienie płucne czy niewyjaśnione bóle w okolicach klatki piersiowej.
W przypadku podejrzenia zapalenia wsierdzia, pojawienia się skrzepliny czy rozwarstwiania aorty zaleca się badanie przezprzełykowe. Po otrzymaniu miejscowego znieczulenia i środka uspokajającego, przez przełyk pacjenta – na wysokość serca – wprowadza się sondę, która umożliwia uzyskanie dokładniejszych wyników.
Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, a jego opis zostaje przekazany pacjentowi na piśmie bądź w formie elektronicznej.
Przygotowanie
Echo serca nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Należy jednak poprzedzić je wstępnymi wynikami badań kardiologicznych (np. EKG i RTG). Nieco bardzo wymagająca jest echokardiografia przezprzełykowa, ponieważ wykonuj się ją na czczo.
Wszystkich zainteresowanych badaniem i konsultacjami kardiologicznymi zapraszamy do naszego Centrum Medycznego doktorA, gdzie uzyskają Państwo pomoc ze strony doświadczonego kardiologa – dr Joanny Petryk-Mazurkiewicz.