USG TRUS

 

W dzisiejszym artykule opowiemy o nowym badaniu dostępnym w ofercie naszego Centrum Medycznym. Jest nim USG TRUS (transrektalne) czyli ultrasonografia przezodbytnicza, która pozwala na precyzyjną ocenę gruczołu krokowego i jego okolic.

 

Cel

TRUS jest ultrasonograficzną metodą obrazowania, opartą na wnikaniu i odbijaniu się od tkanek ultradźwięków, które następnie przetwarzane są w specjalnym urządzeniu. Uzyskany w ten sposób obraz pozwala sprawdzić wielkość i strukturę narządu, a także wykryć ewentualne zmiany patologiczne (np. nowotwory, zapalenia czy asymetrie). Analizie podlegają również pęcherzyki nasienne i końcowe fragmenty nasieniowodów, co jest istotne z punktu widzenia leczenia bezpłodności.

USG  transrektalnemu – w przypadku podejrzenia nowotworu – towarzyszy zazwyczaj biopsja prostaty.

 

Wskazania

Do głównych wskazań, determinujących wykonanie badania zaliczamy przede wszystkim trudności w oddawaniu moczu, nieprawidłowe wyniki biopsji / badania krwi (w szczególności podwyższony poziom PSA), bóle podbrzusza oraz zmiany zauważone przez lekarza podczas badania per rectum.

Nie należy zapomnieć również o jego „udziale” w miejscowym leczeniu raka prostaty (krioterapia oraz brachyterapia), kontroli torbieli i ropni w obrębie gruczołu krokowego oraz identyfikacji przyczyn problemów z bezpłodnością.

 

Przygotowanie i przebieg

Podstawę w przygotowaniu do ultrasonografii przezodbytniczej stanowi oczyszczenie odbytnicy. Stolec i gazy mogą znacznie utrudnić cała procedurę, dlatego 2-4 godziny wcześniej zaleca się dokonanie lewatywy. Jeżeli z badaniem zrobiona ma zostać biopsja, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie zażywanych obecnie leków (niektóre mogą osłabić krzepliwość krwi). Czasem pacjent może być poproszony o odpowiednio wcześniejsze wypicie wody, co poprawi widoczność gruczołu krokowego.

Kiedy przygotowania mamy już za sobą, pora przejść do badania właściwego. Te odbywa się w pozycji leżącej na lewym boku, ze zgiętymi kolanami. Głowica ultrasonografu, po wcześniejszym pokryciu żelem, wprowadzana jest do odbytnicy. Poprzez poruszanie sondą otrzymuje się obraz przekroju danego obszaru. Badanie – trwające z reguły kilkanaście minut –  jest bezbolesne, ale może wywoływać pewien dyskomfort.

Biopsja wymaga nałożenia na głowicę specjalnej nakładki z igłą oraz padanie pacjentowi znieczulenia ogólnego. Może również zauważalnie wydłużyć czas badania.

 

Rak prostaty stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wywołanych przez nowotwory. Dzięki USG TRUS wykrywa się niebezpieczne zmiany na etapie, umożliwiającym podjecie skutecznego leczenia. Stanowi ono również istotne narzędzie diagnostyczne w przypadku innych chorób i schorzeń. Warto więc – w obliczu wystąpienia podejrzanych dolegliwości – udać się do specjalisty w celu przeprowadzanie badania. W Centrum Medycznym doktorA zajmuje się nim dr Adam Fangrat.