fbpx

USG przezciemiączkowe | Centrum Medyczne DoktorA

USG przezciemiączkowe

 

USG przezciemiączkowe to nieinwazyjne i – co najważniejsze – bezpieczne badanie, dzięki któremu możliwe jest obejrzenie i ocena struktur mózgowych noworodka. Do jego niewątpliwych zalet należą również szeroka dostępność, bezproblemowa powtarzalność oraz brak skutków ubocznych.

 

Istota badania

Jest to badanie ultrasonograficzne, które wykonuje się przez ciemiączko przednie (częściej) bądź tylne. Ta wypełniona błoną łącznotkankową struktura stanowi swoiste okienko, zapewniające doskonały przepływ fal ultradźwiękowych. W miarę jego zmniejszania/zarastania, co następuje zazwyczaj między 9 a 15 miesiącem życia, jakość uzyskanego obrazu ulega pogorszeniu. Warto podkreślić, że ciemiączko może pozostać niezrośnięte w przypadku m.in.: wcześniactwa, podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, wodogłowia czy krzywicy.

Badanie pozwala na ocenę ciśnienia wewnątrzczaszkowego, pracy naczyń i specyfiki struktur anatomicznych, jak również identyfikację krwawień, zmian ogniskowych i guzów.

 

Przebieg

USG przezciemiączkowe charakteryzuje się przebiegiem podobnym do pozostałych badań z zakresu ultrasonografii. Głowicę o odpowiedniej częstotliwości przykłada się do posmarowanej wcześniej żelem główki dziecka, a na monitorze obserwujemy obraz ośrodkowego układu nerwowego. Cała procedura może być przeprowadzana w obecności rodziców, którzy pomagają w ułożeniu pociechy i zapewniają nieruchomość jej główki. Czas badanie nie powinien przekroczyć 15 minut.

 

Wskazania

Badanie wykonuje się najczęściej u wcześniaków, ponieważ są oni najbardziej narażeni na potencjalne problemy neurologiczne i krwawienie wewnątrzczaszkowe. Równie istotną przesłankę do USG stanowi wystąpienie urazów/niedotlenienia podczas porodu oraz bardzo duża bądź niska masa urodzeniowa dziecka. Badanie determinują także: zapalenie opon mózgowych, duży obwód głowy czy wystające i twarde ciemiączko.

 

USG przezciemiączkowe jest bardzo istotnym narzędziem diagnostycznym, dzięki któremu można odpowiednio szybko wykryć ewentualne problemy neurologiczne. A jak wiadomo – im wcześniejsza diagnoza, tym większa efektywność leczenia.

W Centrum Medycznym doktorA badanie przeprowadzane jest przez doświadczonego radiologa – lek. Martę Szaniawską

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast