fbpx

USG piersi jako badanie profilaktyczne | Centrum Medyczne DoktorA

USG piersi jako badanie profilaktyczne

 

W Polsce najczęstszym nowotworem złośliwy występującym wśród kobiet jest rak piersi. Stanowi on jedną z głównych – obok raka płuc – przyczyn zgonów pacjentek onkologicznych. Wysoka śmiertelność wynika przede wszystkim ze zbagatelizowania badań profilaktycznych, dzięki którym można zdiagnozować chorobę na tyle wcześnie, żeby podjąć skuteczne leczenie i tym samym uratować życie.

 

Zalety badania

Zasadniczą rolę odgrywać powinny tu systematyczne (realizowane przynajmniej raz w roku) badania ultrasonograficzne. Metoda jest bezbolesna, nieinwazyjna i bezpieczna nawet dla kobiet będących w ciąży.

Wykorzystanie ultradźwięków jest szczególnie istotne dla oceny piersi, charakteryzujących się dużą gęstością gruczołową. Poza tym doskonale sprawdza się przy różnicowaniu zmian torbielowych i litych, a także dokładnym określenie wielkości zmian ogniskowych.

 

Przygotowanie

Badanie powinno zostać poprzedzone wywiadem lekarskim, podczas którego pacjentka może spodziewać się pytać, np. o wiek, ostatnią miesiączkę, zażywane leki hormonalne, potencjalne macierzyństwo czy historię chorób nowotworowych w rodzinie. Do gabinetu należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań piersi – nie tylko USG, ale choćby mammografii.

Przyjmuje się, że najlepszym czasem do badania ultrasonograficznego jest połowa cyklu menstruacyjnego.

 

Przebieg

Przeprowadzenie USG wymaga zdjęcia biustonosza i przyjęcia pozycji lezącej. Następnie lekarza nakłada na piersi żel, po którym przesuwać będzie głowicę aparatu. Przy okazji sprawdza się również wielkość węzłów chłonnych w dołach pachowe.

Trwająca od kilku do kilkunastu minut procedura pozwala wykryć i zdefiniować już 5-milimetrowe zmiany!

 

Podkreślmy raz jeszcze – jedynie wczesne wykrycie choroby, umożliwi jej skuteczne wyleczenie. Kiedy guzek staje się wyczuwalny, zazwyczaj jest już za późno…

Skończyłaś 25 lat? Nie zapomnij więc o co rocznym badaniu… Badaniu z Centrum Medycznym doktorA i z naszymi znakomitymi specjalistami dr n.med. Adamem Fangratem i lek. Marta Szaniawską.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast