fbpx

USG narządu rodnego – jako badanie profilaktyczne | Centrum Medyczne DoktorA

USG narządu rodnego – jako badanie profilaktyczne

Powszechna jest tendencja do poddawania się wszelkim badaniom dopiero w momencie zauważenie jakichś niepokojących dolegliwości. Takie myślenie jest jednak dużym błędem, ponieważ im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej efektywne wyleczenie. Warto więc postawić na systematyczną profilaktykę – również w przypadku USG narządów rodnych.

 

Znaczenie profilaktyczne

We wspomnianym kontekście badanie ukierunkowane jest na ocenę stanu kobiecych narządów. Odbywa się to dzięki zastosowaniu specjalistycznego ultrasonografu, który przesyła na ekran obraz macicy, jajników itd. Pozwala on lekarzowi sprawdzić ich powierzchnie, wnętrze, rozmiar i położenie, a także zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości. Bardzo istotnym elementem badania jest analiza ilości i wielkości pęcherzyków jajnikowych, będąca zasadniczym punktem odniesienia w diagnostyce niepłodności.

Warto zwrócić uwagę, że tak poważne choroby jak nowotwory szyjki czy jajnika w swej początkowej fazie nie wywołują żadnych objawów. Jedynie więc profilaktyka pozwala zauważyć zmiany jeszcze w ich wyleczalnym stadium.

 

Rodzaje badania

Samo badanie może mieć trojaką formę, o wyborze której – uwzględniając specyfikę przypadku – decyduje lekarz.

Metoda transwaginalna polega na wprowadzeniu do pochwy podłużnej sondy opatrzonej osłonką i żelem. Jeżeli pacjentka jeszcze nie współżyła stosuje się opcje przezbrzuszną (opierającą się na nałażeniu na brzuch żelu i przesuwaniu po nim głowicy aparatu) bądź doodbytniczą.

Całość trwa od kilku do kilkunastu minut. Ze względu na bezbolesność i nieinwazyjność „zabieg” może być wykonywany wielokrotnie.

 

Przygotowanie

USG narządów rodnych nie wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania. Pamiętajmy jednak, żeby przed badaniem przezbrzusznym wypełnić pęcherz, wypijając ok. godziny wcześniej 1 – 1,5 l niegazowanej wody. Dzięki temu możemy być pewni, że zalegające w jelitach gazy nie wpłyną negatywnie na rozchodzenie się fal ultradźwiękowych, co mogłoby uniemożliwić uzyskanie czytelnego obrazu.

Inaczej wygląda to, gdy spodziewamy się USG transwaginalnego. Wtedy należy opróżnić pęcherz, a przede wszystkim zadbać o higienę miejsc intymnych.

 

USG narządów rodnych jest niezwykle istotnym narzędziem kobiecej profilaktyki, które może ustrzec przed wieloma komplikacjami. Dlatego nie zapominajmy o corocznej wizycie u ginekologa! W naszym Centrum Medycznym są to lek. Małgorzata Szpetnar, lek. Marta Ciosek i dr n.med. Andrzej Pomian.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast