fbpx

USG genetyczne i test PAPP-A | Centrum Medyczne DoktorA

USG genetyczne i test PAPP-A

Witamy w naszym zespole nowego specjalistę ginekologa – dr n.med. Andrzeja Pomiana, który jest absolwentem II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na szczególną uwagę zasługują posiadane przez niego certyfikaty z zakresu diagnostyki prenatalnej i ultrasonografii, które stanowić będą podstawą do wykonywania w Centrum Medycznym doktoraA – USG genetycznego i testu PAPP-A.

 

USG Genetyczne

Pierwsze jest nowoczesnym badaniem, które wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży w celu oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i wrodzonych płodu. Analiza dotyczy zarówno stanu organów wewnętrznych, jak i poszczególnych części ciała. Niezwykle istotne jest też sprawdzenie przezierności fałdu karkowego (NT) i obecności kości nosowej (NB). Wyniki są bowiem podstawą wczesnej diagnostyki wielu chorób, np. zespołów Edwardsa, Turnera czy Downa.

Poza tym ocenia się m.in. ruchy płodu, stan macicy, długość kości szczęk, przepływ krwi czy tempo akcji serca. Daje to precyzyjny obraz zagrożenia nie tylko aberracjami chromosomowymi, ale również wadami cewy nerwowej czy rozszczepów kręgosłupa/podniebienia.

Badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Polega na przyłożeniu do – posmarowanego wcześniej żelem – brzucha ciężarnej głowicy ultrasonografu. Umożliwia to uzyskania na monitorze trójwymiarowego obrazu płodu. Cała procedura trwa z reguły kilkanaście minut.

 

Test PAPP-A

USG genetyczne zazwyczaj łączy się testem PAPP-A. Jest to biochemiczna analiza krwi, pozwalająca określić stężenie dwóch substancji – białka PAPP-A oraz beta-HCG. Wyniki stanowią istotny element „wyliczenia” ryzyka wystąpienia zespołów Downa, Edwarda i Patau.

Pobranie krwi nie wymaga ze strony ciężarnej żadnego przygotowania. Próbka przekazywana jest do specjalistycznego laboratorium, wyniki – wraz interpretacją – trafiają do przyszłej mamy po około 10 dniach.

 

Podwójny test cechuje się wysoką, bo aż 90% – ową skutecznością. Mimo że zaleca się go przede wszystkim paniom po 35. roku życia, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodszych pacjentek. Jest to spowodowane wspomnianą już efektywnością oraz nieinwazyjnością, która całkowicie wyklucza zagrożenie życia i zdrowia dziecka.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast