fbpx

Rozstęp mięśni brzucha | Centrum Medyczne DoktorA

Rozstęp mięśni brzucha

 

Podczas ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do wielu istotnych przemian. Dotyczy to również mięśni brzucha, które – przede wszystkim na skutek powiększenia macicy – ulegają rozciągnięciu. Jest to oczywiście proces fizjologiczny, którego nie należy się obawiać. Problemy zaczynają się, gdy jego skala przekracza normę…

 

O kresie białej

Zasadniczy rolę we właściwym utrzymywaniu mięśnie brzucha pełni kresa biała. Możemy zdefiniować ją jako kolagenowe rozcięgno mięśni skośnych i poprzecznych, ciągnące się od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego. Jej nadmierne poszerzenie (przestrzeń między brzegami mięśni prostych przekracza 2-2.5 cm) wiąże się poważnymi konsekwencjami, takimi jak niewłaściwy rozkład ciśnienia w jamie brzusznej czy dodatkowe obciążenie kręgosłupa i mięśni dna miednicy. W takiej sytuacji nietrudno o nieprawidłową postawę ciała, stany bólowe, przepukliny (np. pępkową), nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej i dolegliwości trawienne.

W obrębie kresy białej może dojść również do poszarpania i zmian strukturalnych.

 

Przyczyny

Za główne przyczyny problemu uznaje się głównie duży przyrost masy ciała podczas ciąży czy przekraczającą 4 kg wagę urodzeniową dziecka. Nie bez znaczenia jest ilość wód płodowych, ułożenie malca w macicy czy intensywność parcia w czasie porodu. Pamiętajmy jednak, żeby rozstępów nie łączyć jedynie z ciążą. Odpowiedzialne za nie mogą być bowiem otyłość, przewlekły kaszel, zabiegi w obrębie jamy brzusznej oraz niewłaściwie wykonywane ćwiczenia mięśni brzucha.

 

Leczenie

Jak należy reagować? Najważniejszym krokiem jest udanie się do doświadczonego i godnego zaufania fizjoterapeuty – przypominamy, że w naszym Centrum Medycznym jest to pani Joanna Badach. Specjalista – uwzględniając m.in. stopień rozejścia i osłabienia kresy białej – przygotuje dla pacjentki indywidualny zestaw ćwiczeń, który zaktywizuje odpowiednie partie mięśni (dna miednicy oraz poprzecznego brzucha), co zapewni odbudowę kresy. Nad fizjoterapeutę nie przedkładajmy porad znalezionych w Internecie. Publikowane tam ćwiczenia mogą przynieść znacznie więcej komplikacji niż korzyści.

Trening należy wspierać prawidłowym wykonywaniem czynności codziennych, np. wstawania z łóżka czy dźwigania. W wypracowaniu prawidłowych nawyków również możemy liczyć na pomoc specjalisty. Uzupełnieniem leczenie mogą być również dedykowane kremy.

 

Praca nad rozstępami wymaga niekiedy dużo czasu i wysiłku. Wszystko zależy od specyfiki konkretnego przypadku. Ważne jest jednak to, żeby rehabilitację rozpocząć jak najwcześniej. Zachęcamy też do zainteresowania się uroginekologicznymi konsultacjami dla ciężarnych, które mogą stanowić swoisty rodzaj działań profilaktycznych.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast