fbpx

Ratunku, mam kleszcza! | Centrum Medyczne DoktorA

Ratunku, mam kleszcza!

Drogi Pacjencie!

Nadeszła wiosna, więc o kleszczach będziemy słyszeć coraz częściej. Jak możemy się chronić? Jak postępować po ukąszeniu? Czy mamy się bać? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym liście kojącym nr 1.

W przeciągu ostatnich 10 lat świadomość społeczeństwa znacznie wzrosła. Wszyscy wiemy, że małe, paskudne pajęczaki przenoszą groźne choroby zakaźne. Największą popularność zyskała borelioza, choroba wywoływana przez bakterie. I to wokół niej narosło najwiecej mitów, a na lęku przed jej wystąpieniem zarabia coraz większa grupa oszustów i szarlatanow.

Co mogę powiedzieć jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej? Przede wszystkim: SPOKOJNIE. Nie każde ukąszenie kleszcza skutkuje zakażeniem. Borelioza jest chorobą dobrze opisaną i jeśli zostanie rozpoznana we wczesnym etapie, w 90% uleczalną!

Aby uchronić się przed jej wystąpieniem możemy wprowadzić w życie kilka zasad.

1) Jeśli planujesz przebywanie na wolnym powietrzu:

Przed wyjściem stosuj repelenty. Wieczorem myj się gąbka, dokładnie rozczesz wlosy.

2)    Jeśli zauważysz spacerującego kleszcza:

Nie lituj sie nad nim. Zakończ jego żywot :)

3)  Jeśli kleszcz juz sie “przyssal”:

Usuń go czym prędzej. Nie czekaj tydzień na wizytę u lekarza rodzinnego, ani 12 godzin w SOR. Działaj w domu. Jak? Wąskimi szczypczykami chwyć intruza jak najbliżej skóry, usuń go ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Następnie przemyj okolicę wkłucia środkiem odkażającym. Nie wykręcaj! Nie duś masłem! A jeśli w skórze pozostanie fragment główki? Nic się nie stało. Nic Ci nie grozi! Odkażaj to miejsce, skóra poradzi sobie sama i pozbędzie się resztek.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

1)    Jesli kleszcz umiejscowił się w trudnej do “ewakuacji” lokalizacji – jak najszybciej przybądź do nas, pomożemy!

2)    Jeśli pojawiły się jakiekolwiek z objawów mogących świadczyć o chorobie, czyli:

–       Rumien wędrujący (pierścień na skórze)

–       Objawy grypopodobne (gorączka, ból głowy, bóle stawów i mięśni)

–       Czerwononiebieski niebolesny guzek

–       Porażenie, niedowład (np. opadający kącik ust)

Te objawy mogą pojawić się nawet, jeśli nie pamiętasz ukąszenia przez kleszcza.

3)    Jeśli ukąsił Cię jeden kleszcz i nie masz żadnych objawów – możesz spokojnie czekać i się obserwować. Wizyty lekarskiej wymaga jednak ukąszenie przez wiele kleszczy w rejonie endemicznym dla boreliozy (w Polsce to Mazury, Suwalszczyzna, woj. Zachodniopomorskie, woj. Podlaskie). O ile nie masz mniej niż 9 lat i nie jesteś w ciąży – lekarz będzie mógł zastosować jednorazową profilaktyczną dawkę antybiotyku.

4)    Jeśli wykonałeś prywatnie badania krwi i wynik wyszedł dodatnio, pamiętaj, to nie potwierdzenie zakażenia. Ale zgłoś się do lekarza, zadaj pytania, on pokieruje Cię dalej.

Ukąsił  Cię kleszcz, a jesteś w ciąży?

Na szczęście bakterie odpowiedzialne za boreliozę nie przedostają się przez łożysko, nie zagrażają Twojemu maleństwu. Antybiotyk podawany profilaktycznie może już zaszkodzić – więc wskazana jest tylko dalsza obserwacja. Jeżeli pojawią się objawy choroby wymienione wyżej, czym prędzej zgłoś się do lekarza, dobierze bezpieczne leczenie i pokieruje Cię dalej.

Niestety, nie ma szczepienia przeciwko boreliozie. Ale mamy… skuteczną szczepionkę przeciwko innej, wirusowej chorobie wywoływanej przez kleszcze: kleszczowemu zapaleniu mózgu

Dla kogo to szczepienie?
Dla dzieci od 1 roku życia i dla dorosłych. 

Ile dawek jest zalecanych?

Trzy, ale Już 2 pierwsze dawki stanowią solidne zabezpieczenie. Kolejne cykle powtarza sie co 3-5 lat.

Kiedy sie zaszczepić?

O ile nie ma przeciwwskazań – zawsze! Warto zadziałać w czerwcu, przed wakacjami.

Czy szczepionka jest refundowana?

Niestety nie. Ale bardzo liczę na to, że kiedyś będzie!

Zapraszamy do naszego punktu szczepień, zapraszamy na wizyty lekarskie. Jesteśmy dla Ciebie i zależy nam na Twoim zdrowiu. 

W związku z nadchodzącym latem życzę dużo zdrowia, radości z obcowania z przyrodą, jak najmniej napotkanych kleszczy a przede wszystkim… SPOKOJU!

Uściski,

 Lek. Jadzka Klapa – Zarecka, DoktorA

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast