Przygotuj się z nami do sezonu narciarskiego!
Proponujemy zajęcia poprawiające stabilność, czucie głębokie stawu oraz ogólną wytrzymałość i wydolność organizmu, co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka urazu.
Trening prowadzony pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty z użyciem metod rehabilitacji sportowej, Kinetic Control, oraz komputerowej diagnostyki i rehabilitacji systemem biofeedback.
Przed przystąpieniem do treningu badamy układ ruchu pod kątem zaburzeń funkcjonalnych, stabilności oraz wydolności mięśniowej. Ewentualne dysfunkcję rehabilitujemy w oparciu o system terapii manualnej stawów i tkanek miękkich oraz dostępnej aparatury do fizykoterapii. Następnie skupiamy się na poprawie wytrzymałości i odpowiednim balansie mięśniowym, by przygotować organizm na obciążenia. Ostatnim krokiem jest budowanie stabilizacji i odpowiedniego napięcia w pozycjach i specyficznych wzorcach ruchu wykorzystywanych w narciarstwie. Tak przygotowany organizm jest gotowy do obciążeń zaserwowanych podczas zimowego szaleństwa.
Dzięki treningowi osiągamy:
– wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej,
– większa tolerancję na wysiłek,
– poprawa stabilności stawów,
– poprawa czucia głębokiego (ogromne znaczenie przy profilaktyce urazów)
– zwiększona tolerancja na przeciążenia,
– zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych kontuzji,
– poprawa wzorca ruchu,
– wyrównanie dysbalansu mięśniowego (zaburzenia biomechaniki pracy mięśni)
Propozycje ćwiczeń:
1.Ćwiczenia torowania nerwowo – mięśniowego metodą biofeedback. System komputerowy w połączeniu z platformą tensometryczną wykorzystujemy do interaktywnej pracy z pacjentem, gdzie trenujący na bieżąco dostaje informację zwrotną o nacisku i pożądanego kierunku ruchu, co ma przełożenie na efektywność treningu:
2.Budowanie stabilizacji kolan, nieoceniona w prewencji urazów:
3.Terapia manualna stawu biodrowego i kolana – indywidualne podejście do pacjenta umożliwia dostosowanie terapii do konkretnego problemu, również jeśli nie dotyczy on treningu przygotowawczego do narciarstwa:
4.Stretching, oprócz siły mięśniowej również ważny jest zakres ruchu:
5.Ćwiczenia stabilizacji kolana z oporem, trening mięśni i więzadeł:
6.Ćwiczenie czucia głębokiego kolana oraz równowagi, tzw. propriocepcja odpowiada za informację zwrotną o ustawieniu kończyny bez kontroli ze strony wzroku, ma to ogromne przełożenie na częstotliwość urazów. W rehabilitacji sportowej kładzie się na to duży nacisk:
7. Terapia manualna kolana – diagnostyka i terapia. Wykorzystujemy w pracy systemy terapii Maitland, Mulligan, Ackermann, techniki tkanek miękkich, co przekłada się na skuteczność zabiegów i elastyczne podejście do problemu:
Serdecznie zapraszamy do przygotowania się do sezonu narciarskiego z doktorA!