Plastyka wędzidełka napletka

 

Wśród dolegliwości w obszarze męskiego narządu płciowego dość często spotkać można ból i dyskomfort wywołany nieprawidłowościami w jego budowie. Jednym z tego typu problemów jest zbyt krótkie wędzidełko, będące pasmem łączącym żołądź z napletkiem.

 

Istota problemu

Jest to fałd skórny odpowiedzialny za podtrzymanie napletka oraz jego swobodne zsuwanie czyli ruch poza rowek zażołędny. Jeżeli jest ono zbyt krótkie, procesowi towarzyszy ból i ryzyko pęknięcia, co znacznie utrudnia, a czasem nawet całkowicie uniemożliwia, podjęcie stosunku seksualnego.

Wspomniany ból wynika z pociągania nieodprowadzonego do końca napletka i jest szczególnie dotkliwy podczas wzwodu. Specyfika dolegliwości wzbudza obawy przed niezrozumieniem i wyśmianiem, co przejawia się obniżeniem nastroju, agresją, depresją czy problemami ze snem.

 

Przyczyny i leczenie

Skąd bierze się omawiane zaburzenie? Może mieć ono pochodzenie pierwotne bądź wtórne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wadami wrodzonymi. W drugim natomiast ze stanami zapalnymi i urazami prącia.

Bez względu na genezę – problem można jednak skutecznie rozwiązać. Pierwszym krokiem powinno być udanie się na konsultację urologiczną. W Centrum Medycznym doktorA można liczyć tu pomoc dwóch znakomitych specjalistów – lek. Jakuba Szaniawskiego i lek. Andrzeja Bagdanowicza. Następnie warto zdecydować się na frenuloplastykę – zabieg wydłużenia wędzidełka. Zabieg polega na poprzecznym nacięciu wędzidełka i jego właściwym zszyciu. Rezultatem jest nie tylko jego wydłużenie, ale i zwiększenie elastyczności. Przedsięwzięcie wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym.

Plastyka wędzidełka napletkowego nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania, może być nawet wykonywana ambulatoryjnie. Ważne jest jednak przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych, wśród których najważniejsze są:

  • 4-5 tygodniowa wstrzemięźliwość seksualna,
  • dbałość o higienę,
  • systematyczne i delikatne odprowadzanie napletka.

 

Frenuloplastyka jest bardzo bezpieczną metodą, która skutecznie eliminuje problem krótkiego wędzidełka i typowych dla niego objawów – bólu, dyskomfortu oraz niesprawności seksualnej.