fbpx

O chorobie Hashimoto | Centrum Medyczne DoktorA

O chorobie Hashimoto

 

Choroba Hashimoto (od nazwiska japońskiego chirurga – Hakaru Hashimoto) jest problemem natury autoimmunologicznej, przejawiającym się atakowaniem tarczycy przez komórki odpornościowe (głównie limfocyty T). Skutkiem takiego stanu rzeczy jest przewlekły i niebezpieczny stan zapalny.

 

Uwarunkowania

Spójrzmy jednak najpierw na czynniki zwiększające ryzyko zachorowań. Uznaje się, że decydującą rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne oraz stres. Nie bez znaczenia jest także współwystępowanie innych dolegliwości autoimmunologicznych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy celiakii. Warto dodać, że choroba za cel obiera głównie kobiety – szczególnie w obliczu znacznego osłabienia organizmu (np. po porodzie).

 

Objawy

Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest dolegliwością, która przez wiele lata trwać może w utajeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że wykazuje charakter postępowy i kończy się zazwyczaj trwałą niedoczynnością atakowanego gruczołu.

A co z objawami? Ze względu na ich swoistą „uniwersalność” często nie łączy się ich bezpośrednio z chorobą Hashimoto. W przypadku niedoczynności subklinicznej są to bowiem obniżony nastrój, depresje czy zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego. Rozwój do niedoczynności jawnej wiąże się, m.in. z: przybieraniem na wadzę, zmęczeniem, sennością, zmianami skórnymi, zaparciami, zaburzonym rytmem serca, bólami mięśni i stawów, problemami z koncentracją, bezsennością, zaburzeniami miesiączkowania, niepłodnością, ochrypłym głosem czy upośledzeniami filtracji nerek. A to dopiero początek…

 

Diagnoza

Jak więc właściwie zdiagnozować tę przypadłość? Podstawą jest badanie palpacyjne, dzięki któremu lekarz może zauważyć zmiany w wielkości tarczycy. Kolejnymi krokiem jest badanie krwi w celu oceny poziomu hormonów (TSH, fT3, fT4), a także – w razie potrzeby – przeciwciał przeciwtarczycowych. Niezbędne okazać się może USG oraz badanie histopatologiczne tarczycy.

 

Leczenie

Po postawieniu diagnozy należy podjąć odpowiednie leczenie. Najważniejszą rolę odgrywa syntetyczny hormon tarczycy, którego odpowiednia dawka równoważy gospodarkę hormonalną w organizmie. Co kilka miesięcy należy przeprowadzić badania, które pozwolą na jej skuteczne korygowanie.

Terapię należy wzbogacić o dietę i aktywność fizyczną. Warto spożywać produkty bogate w błonnik, białko, goitrogeny i węglowodany złożone. Zaleca się natomiast rezygnację z soi, glutenu, wędlin gotowanych, alkoholu, kawy i herbaty, niektórych warzyw (pomidory i papryka), orzechów oraz ryżu.

 

W naszym Centrum Medycznym pomoc w przypadku choroby Hashimoto otrzymają Państwo od lek. Moniki Kaszczewskiej. Jest to znakomita specjalistka z zakresu endokrynologii i interny, która – oprócz chorób tarczycy – zajmuje się m.in. dolegliwościami związanymi z przysadką mózgową, nadnerczami, trzustką czy gruczołami płciowymi. Zapraszamy na konsultacje.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast