Na czym polega próba wysiłkowa?
Próba wysiłkowa (EKG wysiłkowe) jest nieinwazyjnym badaniem, którego cel stanowi ocena wydolności fizycznej organizmu. Analiza pracy serca, przepływu krwi i zapotrzebowania na tlen w obliczu wzmożonej aktywności fizycznej jest niezwykle pomocna przy postawieniu trafnej diagnozy.
Wskazania
Badanie umożliwia bowiem rozpoznanie chorób układu krążenia, w tym choroby wieńcowej. Ma również istotne znaczenie przy ustaleniu dalszego przebiegu leczenia/rehabilitacji oraz sprawdzeniu ogólnej sprawności fizycznej. Jest swoistym uzupełnieniem EKG spoczynkowego i efektywnym sposobem identyfikacji przyczyn zaburzeń rytmu mięśnia sercowego.
Mimo dużego znaczenia otrzymywanych dzięki próbie wyników, należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania, których zlekceważenia może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Pacjenta nie poddaje się badaniu, kiedy jest świeżo po zawale, zmaga się z niestabilną dusznicą, zaawansowaną niewydolnością, niebezpiecznymi zaburzeniami rytmu serca czy nadciśnieniem przekraczającym 180/110 mm Hg. Nie bez znaczenie są też wady serca czy choćby świeże procesy zakrzepowe.
Przygotowanie
Badanie wymaga pewnego przygotowania – przede wszystkim rezygnacji z palenia papierosów i stosowania innych używek mogących zaburzyć pracę serca. W ciągu 4 godzin poprzedzających próbę nie należy spożywać posiłków, co wykluczy wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Pacjent może być również poproszony o odstawienie niektórych leków. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą wygodnego stroju.
Przebieg badania
A jak wygląda samo badanie? Zazwyczaj wykonuje się je na ruchomej bieżni bądź – dużo rzadziej – na rowerku elektromagnetycznym. Na ciele pacjenta zostają umieszczone specjalne elektrody, które łączą się z urządzeniem rejestrującym. Stopniowo zwiększa się obciążenie aktywności – w przypadku bieżni modyfikując prędkość i kąt nachylenia taśmy – aż do chwili osiągnięcia maksymalnej przewidywalnej częstotliwości pracy serca bądź zaistnienia sytuacji zagrożeniu zdrowia (nadmierny wzrostu lub spadek ciśnienia krwi, ból i duszności świadczące o niedokrwienia). Lekarz monitoruje także normalizowanie pracy mięśnia sercowego, a cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut.
Jak widzimy – próba wysiłkowa jest bardzo istotnym badaniem, którego wyniki pozwalają potwierdzić lub wykluczyć występowanie choroby niedokrwiennej. Warto podkreślić, że jest ono nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Zamiast więc tkwić w bezpodstawnych obawach, polecamy wizytę w Centrum Medycznego doktorA, gdzie próbę wysiłkową przeprowadza kardiolog dr Joanna Petryka-Mazurkiewicz.