Kriochirurgiczne usuwanie brodawek

 

O brodawkach pisaliśmy już przy okazji jednego z artykułów na temat zmian w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Dziś opowiemy o bardzo skutecznym sposobie eliminacji tego problemu – kriochirurgii, czyli inaczej wymrażaniu.

 

Kilka słów o brodawkach

Zanim jednak przejdziemy do właściwego tematu, przypomnijmy sobie podstawowe informacje na temat brodawek. Są to zmiany wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Narośla składają się z korzenia wewnętrznego oraz okalających go warstw naskórka. Mimo że stanowią one głównie problem natury estetycznej i nie wiążą się ze szczególnie odczuwalnymi dolegliwościami, wskazane jest ich szybkie usunięcie. Dlaczego? Ponieważ cechuje je wysoki poziom zaraźliwości, a ich onkogenne odmiany mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów.

 

Kriochirurgia – na czym polega?

Co możemy więc zrobić? Jednym z najefektywniejszych sposobów leczenia jest kriochirurgia. Zabieg polega na potraktowaniu brodawki podtlenkiem azotu o temperaturze ok. – 190°C  – czego dokonuje się tego przy pomocy specjalistycznego urządzenia. Wymrażając brodawkę, niszczymy kolejne warstwy tworzącego ją naskórka, co skutkuje stopniowym wypłycaniem zmiany. Całe przedsięwzięcie jest bezbolesne, bezkrwawe i nie godzi w ciągłość skóry.

 

Zalety wymrażania

Kriochirurgia jest wyborem, z którym wiąże się wiele korzyści. Wśród nich wyróżnić możemy choćby:

  • krótki czas wykonywania zabiegu,
  • wysoką skuteczność,
  • nieinwazyjny proces gojenia,
  • zminimalizowanie ryzyka powstania blizn oraz zakażenia żółtaczką i HIV,
  • rozsądna cena.

 

Proces gojenia

Zakończeniu zabiegu towarzyszyć może pojawienie się pęcherzy. Nie jest to jednak powód do większych zmartwień, ponieważ czas pełnego wygojenia to 2-3 tygodnie. Pacjent powinien wesprzeć proces poprzez regularne stosowanie zaleconych preparatów.

W sytuacji, gdy brodawka jest niewielka i występuje pojedynczo – jej wyeliminowanie następuje zwykle już po pierwszym zabiegu!

 

Wszystkich zainteresowanych kriochirurgią zapraszamy do naszego Centrum Medycznego, gdzie zabiegi przeprowadzają dwie znakomite specjalistki w obrębie dermatologii – lek. Martyna Kamont oraz lek. Natalia Rozmus.