fbpx

Kłykciny kończyste - czym są i jak je leczyć? | Centrum Medyczne DoktorA

Kłykciny kończyste – czym są i jak je leczyć?

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia wirus HPV jest najczęstszym zakażeniem przenoszonym drogą płciową. Przyczynia się on do rozwoju wielu groźnych infekcji stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Jednym z najmniej przyjemnych tego typu schorzeń są kłykciny kończyste.

 

Jak rozpoznać kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to zazwyczaj kilkumilimetrowe wykwity na skórze w postaci jasnoróżowych lub brunatnych grudek. Z czasem ich powierzchnię zaczynają pokrywać nitkowate wypustki, a grudki przybierają formę kalafiorowatych brodawek.

Kłykciny kończyste u kobiet pojawiają się na wargach sromowych, przy ujściu cewki moczowej, w pochwie lub jej przedsionku, a także w pochwowej części szyjki macicy. U mężczyzn brodawki weneryczne lokalizują się w okolicach żołędzi i rowku zażołędnym, na wędzidełku, wewnętrznej blaszce napletka, mosznie oraz w ujściu cewki moczowej. Zmiany można zauważyć także na kanale odbytu i pachwinach.

 

Natychmiastowa reakcja to konieczność

W razie zaobserwowania zmian chorobowych trzeba jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. Kłykciny kończyste mają tendencję do szybkiego rozrastania się, a nieleczone grożą nawet śmiercią. Najczęstszą konsekwencją zlekceważenia brodawek wenerycznych są bowiem nowotwory złośliwe.

Metod leczenia kłykcin kończystych jest kilka. Wyboru jednej z nich dokonuje się na podstawie oceny rozległości zmian chorobowych. Często pacjenci obawiają się ingerencji chirurgicznej, która na szczęście nie jest konieczna. W przypadku brodawek zazwyczaj zaleca się wymrażanie, czyli krioterapię. Zabieg trwa nie więcej niż 15 minut i jest praktycznie bezbolesny. W trakcie mrożenia nieprawidłowa tkanka ulega zniszczeniu i wydaleniu przez organizm w ciągu 1-2 tygodni. Zabieg jest bezpieczny, nie pozostawia blizn i nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu rozrodczego.  

 

Widoczne skutki zakażenia wirusem HPV są łatwe do usunięcia. Sam wirus niestety nie. Brodawczak ludzki często nawraca, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty kontrolne u specjalisty.

 

Przypominamy, że w Centrum Medycznym doktorA zabiegi z zakresu kriochirurgii wykonywane są przez doświadczonych dermatologów – lek. Martyna Kamont oraz lek. Natalia Rozmus

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast