fbpx

Kiedy udać się do angiologa? | Centrum Medyczne DoktorA

Kiedy udać się do angiologa?

 

Angiologia jest nadal dość rzadką w naszym kraju specjalizacją, która obejmuje diagnozę i prowadzenie leczenia chorób w obszarze układów naczyniowego i limfatycznego. Ze względu na swoją rozległość wymaga ścisłej współpracy z takimi dziedzinami medycyny jak neurologia, hematologia, flebologia czy choćby chirurgia naczyniowa.

 

Na co zwrócić uwagę?

Pomoc angiologa wskazana jest w obliczu wielu schorzeń. Warto pamiętać tu, że o ich zaistnieniu mogą świadczyć z pozoru błahe symptomy, np. drętwienie kończyn dolnych. Nie należy ich więc lekceważyć! Jest niezwykle ważne dla wczesnego rozpoznanie problemu, które może skutecznie zahamować jego rozwój oraz ograniczyć inwazyjność potencjalnych zabiegów.

Do innych czynników świadczących o potrzebie wizyty u tego specjalisty zaliczamy m.in. uczucie ciężkich nóg, obrzęki i owrzodzenia, punktowe krwotoki i skurcze. Zapomnieć nie można oczywiście o takich dolegliwościach jak żylaki czy pajączki.

Bardzo niebezpieczną chorobą – z którą w swej praktyce zmagają się angiolodzy – jest niedokrwienie kończyn. Skorelowane jest one zazwyczaj z miażdżycą tętnic i przejawia się uciążliwym bólem, owrzodzeniami czy specyficznymi ranami (np. na stopie czy podudziu). Alarmem powinno być również „mdlenie” ręki i zawroty głowy, towarzyszące pracy kończyn górnych.

Co ciekawe, wizyta u angiologa może być niezbędna też w przypadku udarów, zakrzepic czy zaburzeń erekcji.

 

Specyfika działania

Lekarz o tej specjalizacji przeprowadza ze swym pacjentem wywiad oraz zleca wykonanie niezbędnych badań, których wyniki zadecydują o dalszym postępowaniu. Wymienić możemy tu morfologię, angiografię, analizę koagulogramu czy zabiegi magnetyczne. 

Jeżeli chodzi natomiast o metody leczenia to należą one raczej do tych bardziej zachowawczych – farmakologia, terapia uciskowa/zimnem, darsonwalizacja itd. Oczywiście angiolog może skierować pacjenta do innego specjalisty, z którym współpracuje. Najczęściej są to chirurg naczyniowy (zabiegi chirurgiczne), flebolog (problemy żylne), endokrynolog (zaburzenia równowagi hormonalnej) i terapeuta manualny (fizjoterapia)

 

Mimo że angiologia należy do stosunkowo nowych i – jak już wspomnieliśmy – nieczęsto spotykanych specjalizacji, w Centrum Medycznym doktorA posiadamy uznanego i doświadczonego w tej dziedzinie fachowca – dr n. med. Pawła Świercza. Serdecznie zapraszamy na konsultacje.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast