fbpx

Jaskra | Centrum Medyczne DoktorA

Jaskra

 

Jaskra jest groźną chorobą oczu, która atakuje nerw wzrokowy. Jej rozwój jest zazwyczaj powolny i przez długi czas nie wiąże się z żadnym zauważalnymi objawami. Z biegiem czasu doprowadza jednak do systematycznego pogorszenia, a w końcu utraty wzroku.

 

Ryzyko i rozwój

Za najważniejszą przyczynę jaskry uznaje się wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Ryzyko zachorowania zwiększają również: cukrzyca, miażdżyca, hiperlipidemia (zaburzenie gospodarki lipidowej) krótkowzroczność oraz częste migreny. Nie bez znaczenie jest wysokie narażenie na stres, palenie tytoniu czy długotrwałe zażywanie środków antykoncepcyjnych..

A jak wygląda proces powstawania choroby? W gałce ocznej krąży ciecz wodnista odpowiedzialna za dostarczania składników odżywczych i odprowadzanie produktów przemiany materii z tkanek oka. Substancja przepływa przez kąt przesączenia, którego zapchanie zaburza jej krążenie i wywołuje wzrost ciśnienia. Stanowi to bardzo duże zagrodzenie dla włókien nerwowych siatkówki i skorelowanych z nimi naczyń.

 

Objawy

Jaskra nie jest chorobą jednorodną – występuje bowiem jej kilka typów: pierwotna otwartego kąta, z normalnym ciśnieniem, zamkniętego kąta, wtórna i wrodzona. Można jednak wskazać jej ogólne symptomy, do których zaliczamy: widzenie aureoli wokół światła, zawężenie pola widzenia, bóle i zaczerwienienia oka, łzawienie, rozmytą tęczówkę i nudności. Powstałe w miejscach włókien wzrokowych plamki może powodować wrażenie widzenia „przez dziurkę od klucza”.

 

Diagnoza i leczenie

Zasadniczym elementem leczenia tego schorzenia są badania diagnostyczne. Szybkie i właściwe rozpoznanie pozwala bowiem skutecznie zatrzymać/opóźnić rozwój choroby.

Przy diagnozie należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak choćby zmiany w obrębie tarczy nerwy wzrokowego czy ubytki w polu widzenia. Te i inne aspekty analizuje się na podstawie szerokiego spektrum badań:

  • pomiar ciśnienie wewnątrzgałkowego za pomocą tonometru,
  • badanie kąta przesączenia – wsparcie przy klasyfikacji jaskry,
  • badanie dna oka – umożliwia wykrycie anatomicznych uszkodzeń tarczy nerwu wzrokowego,
  • badanie pola widzenia – analiza pola widzenia w obszarze 30-stu stopni od centrum,
  • badania obrazowe przedniego odcinka oka, stanu nerwu wzrokowego i włókien nerwowych – ocena stopnia zaawansowania choroby i efektywne dopasowanie terapii.

Jaskra jest schorzeniem dożywotnim, dlatego pod żadnym pozorem nie można pozbywać się wyników przeprowadzonych badań. Jego leczenie opiera się na farmakologii (hamowanie lub zwiększenie przepływu cieczy wodnistej), zabiegach laserowych (irydoplastyka/irydotomia) bądź operacji (wprowadzenie sztucznej soczewki lub odpływu).

 

Zauważasz u siebie, któryś z przedstawionych wyżej dolegliwości? A może skłaniasz się – do czego serdecznie zachęcamy – w kierunku badań profilaktycznych? Zapraszamy do naszego Centrum Medycznego, gdzie w diagnozie pomocą służy dwójka doświadczonych okulistów – lek. Maciej Jochemczyk i lek. Anna Walczak.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast