Jak przygotować się do porodu? Konsultacja dla ciężarnej

 

Poród dla każdej mamy jej chwilą niezwykłą. To przecież moment wydania na świat nowego życia oraz rozpoczęcia wspólnej wędrówki przez wychowanie i dorastanie. To również etap, który oprócz wielu trudów przyniesie radość, miłość oraz poczucie swoistego spełnienia. Do tak ważnego dnia należy się więc odpowiednio przygotować…

 

Fizjoterapia uroginekologiczna

Z pomocą przychodzi tu – ciągle stanowiąca w naszym kraju swoistą nowość – fizjoterapia uroginekologiczna. Jest to niezwykle istotna gałąź fizjoterapii, skupiająca się na przywracaniu kobiecie funkcji i sprawności w obrębie miednicy mniejszej. Ma to szczególne znaczenie w leczeniu zaburzeń układu moczowego, działaniach przed- i pooperacyjnych, zespołach bólowych miednicy oraz profilaktyce i edukacji zdrowotnej. Pełni wreszcie bardzo ważną rolę we wspieraniu przebiegu ciąży i okresu połogu.

 

Czas zmian

Podczas rozwoju płodu w kobiecym ciele zachodzi do szeregu zmian, wśród których możemy wymienić choćby rozrost macicy, przesunięcie środka ciężkości czy poszerzenie miednicy. Rozciągają się wiązadła i powłoki brzuszne, przeciążeniom ulegają struktury powięziowe, pojawić się mogą bóle kręgosłupa/stawów oraz problemy z nietrzymaniem moczu. Fizjoterapia urologiczna pomaga tu utrzymać sprawność i elastyczności mięśni dna miednicy, a także przywrócić jej równowagę i kontrolę motoryczną.

 

Konsultacje

Świadomi licznych korzyści płynących z fizjoterapii uroginekologicznej, postanowiliśmy rozpocząć współpracę z panią Joanną Badach, będącą certyfikowaną terapeutką uroginekologiczną. W naszym Centrum Medycznym prowadzi m.in. konsultacje dla ciężarnych, na których przyszłe mamy dowiadują się jak właściwie zadbać o swą miednicę w okresie ciąży. A wymaga to pracy:

  • w zakresie świadomości i mobilizacji obszaru miednicy,
  • nad mięśniami dna miednicy,
  • w sferze przeciwdziałania obniżeniu narządów miednicy mniejszej oraz nietrzymaniu moczu.

Na spotkaniach zostają również poruszone kwestie związane z aktywnością fizyczną (dobór odpowiednich ćwiczeń, sport – nawet w ciąży – to przecież zdrowie!) oraz niwelowaniem dolegliwości bólowych (kręgosłupa, karku, kończyn). Pani Joanna pomoże także skutecznie poradzić sobie z – trapiącymi ciężarne – zgagą i obrzękami.

 

Serdecznie zapraszamy przyszłe mamy do skorzystania z prezentowanych konsultacji. To znakomity sposób na właściwe przygotowanie się do porodu.