fbpx

Grypa - istota, ryzyko i zapobieganie | Centrum Medyczne DoktorA

Grypa – istota, ryzyko i zapobieganie

 

Grypa jest poważną infekcją wirusową. Za chorobę odpowiedzialne są patogeny z rodziny Orthomyxoviridae (typu A, B i C), przenoszone drogą kropelkową oraz poprzez dotyk. Największą zachorowalność odnotowujemy w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym. Warto uświadomić sobie jak niebezpieczna jest grypa.

 

Postęp choroby

Zanim jednak o objawach i ryzyku, spójrzmy na mechanizm rozwoju choroby. Wirus namnaża się w komórkach nabłonkowych górnego oraz dolnego odcinka dróg oddechowych. W odpowiedzi na reakcję zapalną uwalniane są cytokiny (białka wspomagające układ odpornościowy), co determinuje wystąpienie nieprzyjemnych objawów. Czas wylęgania choroby waha się od 1 do 7 dni.

Podstawowymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania są, np. kontakt z obiektami skażonymi, przebywanie w znacznych skupiskach ludzi oraz niewłaściwa higiena rąk.

 

Podstawowe objawy

Objawy choroby pojawiają się w sposób nagły i gwałtowny. Najczęściej są to wysoka gorączka, poczucie narastającego osłabienia i rozbicia, męczący kaszel, a także bóle głowy, gardła, mięśni i stawów. Wystąpić mogą również wymioty i biegunka. Mimo że najsilniejsze dolegliwości utrzymują się z reguły przez 4-5 dni, zaleca się pozostanie w domu przez ok. 9 dób.

W niektórych przypadkach potrzebna jest jednak pilna hospitalizacja. Ma ta miejsce, gdy chory cierpi z powodu krwioplucia, kłopotów z oddychaniem, skąpomoczu, zasinień na skórze, drgawek, utraty przytomności itd.

 

Ryzyko powikłań

Dodatkowo, u ok. 6% chorych występują powikłania pogrypowe. Ich ofiarami są najczęściej dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, pacjenci z nadwagą i chorobami przewlekłymi.

Powikłania mogą być wywołane zarówno przez sam wirus grypy, jaki i inne patogeny (np. paciorkowce, gronkowce). Do najczęstszych zaliczamy:

  • zapalenie: płuc (wtórne i grypowe), mięśni (w tym sercowego), krtani, oskrzelików, opon mózgowo-rdzeniowych, zatok przynosowych, nerwów, rdzenia kręgowego czy ucha środkowego,
  • zaostrzenie chorób przewlekłych,
  • anginę,
  • sepsę,
  • zespoły: Rey’a (zwyrodnienie wątroby i encefalopatia u dzieci), Guillaina-Barrego (uszkodzenie nerwów), wstrząsu toksycznego.

Powyższych uniknąć można dzięki szybkiej diagnozie i odpowiedniemu leczeniu. Jest to o tyle ważne, że większość towarzyszących grypie zgonów nie jest skutkiem samej choroby, ale właśnie występujących po niej powikłań.

 

Nie bójmy się szczepień!

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed grypą są szczepionki. Po podaniu preparatu z fragmentami inaktywnych wirusów organizm rozpoczyna produkcję przeciwciał, które stanowić mają – działającą 6-12 miesięcy – tarczę przed chorobą.

Ze względu na tendencję wirusa do szybkiej mutacji – nie ma 100% pewności, że po szczepieniu nie zachorujemy. Warto jednak poddać się „zabiegowi”, ponieważ nie tylko redukuje  prawdopodobieństwo zarażenia, a także łagodzi ewentualne objawy, chroniąc tym samym przed powikłaniami. Nie zapominamy przy tym, że – wbrew wielu opiniom – szczepienia są w pełni bezpieczne, a ich jedynymi negatywnymi skutkami mogą być krótkotrwałe reakcje miejscowe (ból, zaczerwienienie) oraz 1-2 dniowe pogorszenie samopoczucia. To jednak niewiele, gdy stawką jest nasze życie i zdrowie.

 

Na zakończenie bardzo istotna informacja:

Szanowni Pacjenci, w naszej przychodni dostępne są już szczepionki p/grypie na sezon 2018/2019. W tym roku dysponujemy dwoma szczepionkami:

  • Influvac TETRA dla dorosłych, koszt 55,00 zł.
  • Vaxigrip TETRA dla dorosłych i dzieci od 6 miesiąca życia, koszt 70,00 zł.

Aby wykonać szczepienie należy wcześniej umówić się do lekarza medycyny rodzinnej lub pediatry na konsultację przedszczepienną. Dla Pacjen­tów nale­żą­cych do naszej Poradni Pod­sta­wo­wej Opieki Zdro­wot­nej (POZ), konsultacja przedszczepienna jest bezpłatna.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast