Gimnastyka korekcyjna dla dzieci
Pojawiające się w dzieciństwie wady postawy mogą wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami w życiu dorosłym. Z tego właśnie powodu tak ważne jest właściwa i szybka reakcja w obliczu wszelkich zwyrodnień. Nieocenionym wsparciem jest tu gimnastyka korekcyjna.
Czym jest gimnastyka korekcyjna?
Zdefiniować ją możemy jako zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na przeciwdziałanie tworzącym się bądź istniejących wad postawy. Mimo że jej głównymi adresatami są dzieci i młodzież, pomocna może okazać się również w przypadku dorosłych.
Gimnastyka korekcyjna zalecana jest w obliczu wiele różnych schorzeń. Najczęściej są to: skolioza, hiperlordoza, hiperkifoza, płaskostopie oraz koślawość / szpotawość kolan. Bez względu jednak z jakim problemem zmaga się dziecko, każdy przypadek powinien być rozpatrzony w sposób indywidualny. Ważne jest też elastyczne podejście, zgodnie z którym ćwiczenie będą modyfikowane zależnie od dynamiki uzyskiwania poprawy.
Jak reagować?
Współczesność pełna jest czynników, które determinują powstawanie wad postawy. Ograniczenie aktywności fizycznej na rzecz długich godzin przed monitorem lub smartfonem, obładowane książkami plecaki czy niewłaściwy pozycja przy siedzeniu to tylko niektóre z nich.
Ryzyko jest duże – zamiast więc czekać, wszystkie wątpliwości należy zweryfikować za pomocą specjalistycznej diagnozy (badania komputerowe, diagnostyka obrazowa, testy funkcjonalne). Po pomoc udać możemy się do zaufanego lekarza / fizjoterapeuty. W Centrum Medycznym doktorA jest nim mgr Agnieszka Wasil. Po stwierdzeniu wady ustalony zostaje plan dalszego postępowania. To niezwykle istotny element terapii, ponieważ leczenie na „własną rękę” może silnie zaszkodzić młodemu pacjentowi.
Nie znaczy to oczywiście, że należy ograniczać się do wykonywania ćwiczeń w obecności specjalisty. Samokorekcja – systematyczna i zgodna z zaleceniami – jest bowiem jednym z podstawowych warunków efektywności prowadzonych działaniach.
Cieszy fakt coraz większego zwrócenia uwagi na gimnastykę korekcyjną dla dzieci. Jej elementy znaleźć możemy na lekcja wychowania fizycznego, w przedszkolach czy bezpłatnych zajęciach w szkołach. Zachęcająca jest też sama forma ćwiczeń, ponieważ często odbywają się one w grupach i z wykorzystaniem sprzętów takich jak piłki gimnastyczne, maty fitness, taśmy, szarfy, sprzęty sensoryczne czy choćby wałki elastyczne. Dzięki temu stają się one fantastyczną zabawą.