Skleroterapia
ABY NOGI BYŁY PIĘKNE TO MUSZĄ BYĆ ZDROWE
Dążenie do posiadania pięknych nóg towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. O wygląd kończyn dolnych dbają w szczególności kobiety, dla niektórych z nich „ładne nogi” to wyznacznik dobrego samopoczucia. I właśnie w tym miejscu piękno nierozerwalnie łączy się ze zdrowiem – nie ma bowiem możliwości, aby chore nogi wyglądały atrakcyjnie, z drugiej strony – niewielki mamy pożytek z nawet najzgrabniejszych łydek, gdy bolą, pieką, czy drętwieją. Dlatego szukając idealnego połączenia, próbujmy znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie prawdopodobieństwo osiągnięcia efektu piękna nóg i ich zdrowia będzie odpowiednio wysokie.
CO JEST NIEŁADNE, A CO DOKUCZA?
Jako nieatrakcyjne estetycznie zwykle postrzegane są zmiany naczyniowe w obrębie skóry i tkanki podskórnej nóg, czyli tzw. pajączki naczyniowe, poszerzone żyłki lub żylaki. W większości przypadków te najdrobniejsze zmiany nie bolą i nie dają innych dolegliwości. Dlatego też nie kojarzą się z żadną chorobą i również z tego powodu nierzadko nie są poddawanie ocenie lekarskiej. Jeśli pojawia się ból nóg, opuchlizna, skurcze – dopiero wtedy zauważamy problem zdrowotny.
CZY TRZEBA Z TYM ŻYĆ NA ZAWSZE?
Jeśli zauważymy nieestetycznie wyglądające zmiany naczyniowe na nogach, nie oznacza to, że muszą one towarzyszyć nam na zawsze. Można, za pomocą małoinwazyjnych, bezpiecznych i skutecznych zabiegów, zmniejszyć widoczność pajączków, czy uwypuklonych żyłek. Dla zmian w obrębie kończyn dolnych najskuteczniejszym zabiegiem jest skleroterapia. To zabieg, podczas którego za pomocą cienkiej jak włos igły, podaje się odpowiedni lek do poszerzonej żyłki, co powoduje jej obkurczenie, zamknięcie i zanik. Po pewnym czasie takie naczynie jest niewidoczne. Skleroterapia nie jest bardziej bolesna niż większość zabiegów kosmetycznych, jednak aby była skuteczna oraz by uniknąć komplikacji związanych z zabiegiem, musi być wykonana przez odpowiednich specjalistów. Można też zamykać pajączki naczyniowe laserem przezskórnym, ale efekty takiego działania mogą być dobre tylko dla drobnych naczynek o niewielkim przepływie i ciśnieniu krwi wewnątrz.
KTO MA SIĘ ZAJĄĆ MOIMI NOGAMI?
Trzeba pamiętać, że mimo małej inwazyjności skleroterapii, jest to zabieg z zakresu wysoce specjalistycznych procedur medycznych i nie powinni wykonywać go przypadkowi lekarze, a już z pewnością nie może być przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych. Na temat skleroterapii odbywają się osobne spotkania międzynarodowych grup ekspertów z dziedziny chirurgii naczyniowej i flebologii (nauki o leczeniu żył), określane są precyzyjne standardy postępowania, aby stale zwiększać skuteczność i obniżać prawdopodobieństwo komplikacji związanych z zabiegiem. Specjaliści zajmujący się skleroterapią zdobywają doświadczenie na wielu specjalistycznych kursach i uzyskują odpowiednie certyfikaty. Wielokrotnie zdarza się także, że podczas konsultacji lekarskiej przed skleroterapią, kiedy obowiązkowo wykonuje się badanie ultrasonograficzne żył w nogach, specjalista znajduje zmiany chorobowe, które wymagają innego postępowania, ściśle leczniczego. Idealne nogi to bowiem takie, które są nie tylko piękne, ale i zdrowe. Nie pozwólmy, aby zabrakło im któregokolwiek z tych elementów!
dr n.med. Adam Zieliński
Chirurg Ogólny, Chirurg Naczyniowy, Flebolog
Centrum Medyczne doktorA