fbpx

Fizjoterapia ginekologiczna - podsumowanie | Centrum Medyczne DoktorA

Fizjoterapia ginekologiczna – podsumowanie

 

Zagadnienia związane z fizjoterapią uroginekologiczną już kilkukrotnie gościły wśród publikowanych przez nas artykułów. W planach mamy oczywiście dalsze zgłębianie tematu, jednak zanim to nastąpi – postanowiliśmy uporządkować dotychczasową wiedzę we wspomnianym zakresie.

 

Charakterystyka

Zacznijmy od sprawy podstawowej – definicji. Fizjoterapia uroginekologiczna jest gałęzią fizjoterapii, ukierunkowaną na przywrócenie sprawności w obszarze miednicy mniejszej. Stanowi ona coraz popularniejszą metodę zachowawczego i nieinwazyjnego leczenie dolegliwości uroginekologicznych. Jej wysoka efektywność zauważalna jest przede wszystkim w obliczu nietrzymania moczu oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej. Nieocenione jest również jej wsparcie w okresie ciąży (przygotowanie, niwelowanie stanów bólowych) oraz mobilizacji blizny po cesarskim cięciu.

 

W walce z nietrzymaniem moczu i obniżeniem narządów miednicy mniejszej

Jak fizjoterapia urologiczna może nam pomóc w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu? Za sprawą specjalnie dobranych i systematycznie wykonywanych ćwiczeń, które wzmocnią przeponę i obręcz miednicy, określone partie mięśni (dna miednicy i poprzecznym brzucha) oraz kręgosłup. To właśnie dysfunkcje w tych obszarach odpowiedzialne są za wspomniane zaburzenie.

Podobnie jest z obniżeniem narządów miednicy mniejszej – z tą różnicą, że przyczynę stanowi tu osłabienie nie tylko mięśni miednicy mniejszej, ale także jej wiązadeł. Schorzenie, któremu towarzyszy wiele wstydliwych i nieprzyjemnych dolegliwości, można jednak skutecznie wyleczyć. Nie za sprawą zabiegów operacyjnych czy podawania hormonów, ale drogą bezpiecznych technik mięśniowo-powięziowych i manualnych.

 

W ciąży i po porodzie

A co z wsparciem dla przyszłych mam? Pierwszym krokiem są specjalne konsultacje, które pomogą przygotować się do wielkiego dnia porodu. Ciąża determinuje w kobiecym organizmie szereg zmian i związanych z nimi dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa i stawów, zgagi, obrzęki, stres itd. Oczywiście można im zaradzić, a najlepszą receptą jest tu fizjoterapia uroginekologiczna (poprawa świadomości własnego ciała, praca nad mięśniami dna miednicy, masaż o działaniu relaksacyjnym i przeciwbólowym).

Nie można oczywiście zapomnieć o właściwej mobilizacji blizny po cesarskim cięciu. Dzięki ćwiczeniom oddechowym, terapii wisceralnej i masażom zapewnimy poprawę ukrwienia, szybszą regenerację, estetyczny wygląd i skuteczną ochronę przed niebezpiecznymi zrostami.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna doskonale sprawdza się zarówno jako działanie reakcyjne, jak i profilaktyczne. Szerokie spektrum jej korzystnego oddziaływania na organizm zasługuje na szczere zainteresowanie. Naprawdę warto więc skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie. W Centrum Medycznym doktorA jest nim pani Joanna Badach, będącą certyfikowaną terapeutką uroginekologiczną z akredytacją PTUG. Serdecznie zapraszamy.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast