fbpx

Fiberoskopia

Fiberoskopia

Fiberoskopia – jest najnowocześniejszym badaniem górnych dróg oddechowych. Podczas badania bardzo cienkim i delikatnym endoskopem ogląda się nos, nosogardło, gardło i krtań. Możliwe jest także badanie tchawicy. Najnowsze fiberoskopy wyposażone są w kamerę, dzięki której obraz badanych narządów widoczny jest na monitorze i może być nagrywany. Lekarz może w trakcie badania pokazać pacjentowi przyczynę jego dolegliwości.

Fiberoskopia daje nam możliwość postawienia pewnej, precyzyjnej diagnozy laryngologicznej i zadecydowania o konieczności leczenia górnych dróg oddechowych, w tym przeprowadzenia operacji nosa.

Podczas badania nosa możliwa jest ocena drożności nosa. Pacjent widzi, w jakim stopniu skrzywiona jest jego przegroda oraz czy w nosie znajdują się polipy. Fiberoskopia to także możliwość precyzyjnego badania gardła i krtani. Widoczne są wszelkie zmiany, które mogą być niezauważone podczas zwykłego badania laryngologicznego.

Wskazania do wykonania fiberoskopii:

  • ocena wielkości trzeciego migdałka u dzieci (zamiast wykonywania prześwietlenia),
  • brak możliwości pełnej, wiarygodnej oceny pacjenta w zwykłym badaniu laryngologicznym,
  • podejrzenie procesu nowotworowego, przede wszystkim w trudnych do oceny lokalizacjach,
  • kontrola po leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową,
  • pacjenci z nietypowymi dolegliwościami, takimi jak uczucie ciała obcego, zaburzenia połykania, uczucie przeszkody, przewlekłe dolegliwości bólowe w obrębie gardła.

Wraz z opisem badania pacjent może otrzymać pendrive z nagranym przebiegiem badania

 

Ustawienia

Czcionka
Kontrast