Czym jest fiberoskopia?
Fiberoskopia stanowi jedną z najnowocześniejszych metod badania górnych dróg oddechowych. Wykonuje się ją za pomocą giętkiego, cienkiego i delikatnego endoskopu (fiberoskopu) zakończonego zazwyczaj kamerą. Urządzenia to gwarantuje dużą skuteczność i precyzję.
Zakres i komfort
Badanie może obejmować – krtań, gardło, tchawicę, nosogardło bądź nos. Zarejestrowany kamerką obraz przesyłane jest na ekran monitora i nagrywany. Stanowi on podstawę do późniejszego postawienia trafnej diagnozy.
Warto podkreślić, że z fiberoskopią nie wiążą się żadne przeciwwskazania wynikające z anatomicznych wad gardła pacjenta. Badanie cechuje się przy tym znacznie mniejszym stopniem determinowania odruchów wymiotnych. Niekiedy może zastąpić nawet prześwietlenie głowy. Jest ono bezbolesne, a miejscowe znieczulenie podaje się jedynie w przypadku dzieci bądź gdy pacjent wykazuje dużą wrażliwość.
Wskazania
Z pomocą fiberoskopu można ocenić drożność nosa i wielkość trzeciego migdałka. Doskonale sprawdza się również w przypadku podejrzenia i kontroli po leczeniu zmian nowotworowych w obrębie górnych dróg oddechowych. Wskazaniem do badania mogą być także:
- zaburzenia głosu i połykania,
- zapalenie zatok,
- uczucie obecności przeszkody, ciała obcego,
- przewlekłe bóle gardła.
Nasz specjalista
W Centrum Medycznym dokorA fiberoskopią zajmuje się lekarz laryngolog Agnieszka Brociek. Jest to absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarz-rezydent w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dr Agnieszka Brociek należy także do Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Jej doświadczeniu towarzyszy pragnienie stałego pogłębiania wiedzy i praktycznych umiejętności.