fbpx

Choroby współistniejące | Centrum Medyczne DoktorA

Choroby współistniejące

Epidemia wirusem Covid-19 wskazuje na znany nam fakt, że osoby chore na choroby przewlekłe są narażone na ciężki przebieg zakażenia wirusowego, a nawet śmierć. Większość osób, które zmarły miały choroby współistniejące.

Czy wiedziały o tym?

W większości tak, statystycznie po 65 roku życia większość osób ma mniej lub bardziej nasilone choroby współistniejące.

Dlaczego je mają? Czy mogliby ich mieć mniej? Jakie jest ich nasilenie? Dlaczego jedne są łagodne, a inne w zderzeniu z infekcją wirusową, nie tylko Covid-19 ale i grypy, kończą się tragicznie?Pojawienie się określonych chorób wynika z predyspozycji genetycznych. Jak wiadomo są rodziny gdzie występuje nadciśnienie, cukrzyca lub choroby nowotworowe. O pojawieniu się określnych chorób decydują też warunki życia.
Tryb życia człowieka w wieku 30, 40 i 50 lat ma znaczenie w jakim stanie będzie jego zdrowie kiedy będzie miał 65, 70, 80, 90 lat. Jeśli genetyka lub inne okoliczności życiowe spowodowały, że w wieku 30 lat ma nadciśnienie, jeśli nie zadba o nie gdy jest 30 latkiem, w wieku 50 lat będzie miał jeszcze miażdżycę i wysokie ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca.
Zdrowy tryb życia, higiena psychiczna, dobre odżywianie, sport, brak nałogów takich jak tytoń, alkohol ale i innych, opóźniają wystąpienie chorób, które wpisane są w starzenie się organizmu. Kiedy są nam przeznaczane genetycznie, nie mamy na to dużego wpływu, ale możemy je dobrze prowadzić, trzymać w ryzach, będą wtedy łagodniej przebiegać.

Dlaczego choroby współistniejące występują w grupach, nie może być to po prostu choroba współistniejąca? Niestety jedna choroba prowadzi do rozwinięcia kolejnej. Nadciśnienie tętnicze predysponuje do rozwinięcia się miażdżycy, a ta z kolei może prowadzić do uszkodzenia serca lub mózgu. Uszkodzone zawałem serce wpływa na gorsze krążenie i uszkadza kolejne organy.

Zrób z tym coś! Dbaj o siebie! Jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie występuje konkretna choroba pomyśl o tym, aby się nie zaniedbać kiedy masz 30 lat, a nie po pierwszym zawale w wieku 50 lat. Jeśli masz zapał i pamiętasz aby dbać u samochód, mięśnie lub paznokcie, włosy, rzęsy, nienaganną twarz i modne ciuchy, pomyśl częściej o tym co ważniejsze, Twoim zdrowym organizmie oraz o zdrowiu żony, męża, rodziców.

Kiedy jesteś młody, dbaj o siebie. Sport, dieta, stres w dawkach nie toksycznych i rozsądna profilaktyka oraz raz na jakiś czas wizyta u lekarza utrzymają Cię w dobrym zdrowiu.

Kiedy jesteś starszy, rób to samo co młodzieniec, ale musisz częściej pamiętać o badaniach i wizytach lekarskich.

A ludzie całkiem młodzi nastolatkowie i 20 latkowie, którzy zmarli z powodu COVID-19? Nie mieli żadnych chorób.
Część z nich miała, choć o tym nie wiedzieli, dowiedzieliby się za kilka miesięcy, kiedy choroba by się rozwinęła. Z historii innych przypadków wiemy, że ludzie w każdym wieku nadużywają leków, suplementów diety lub korzystają w preparatów przyspieszających przyrost masy mięśniowej w sposób, który niszczy ich zdrowie. Choć w ich przekonaniu łykają witaminy i suplementy, chodzą na siłownię i bardzo intensywnie uprawiają sport, szkodzą sobie nie wiedząc o tym. Zdrowa i zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia pokrywają zapotrzebowanie zdrowego człowieka na wszystkie witaminy i mikroelementy.

To od Ciebie zależy czy COVID-20 zaskoczy Cię za kilka lat w dobrym czy złym zdrowiu.
Rozpoczynamy cykl artykułów z serii „Nie daj się!”. W kolejnym cyklu poruszymy temat chorób układu krążenia i cukrzycy, o których jest szczególnie głośno w okresie epidemii COVID-19.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast