fbpx

Choroba refluksowa przełyku | Centrum Medyczne DoktorA

Choroba refluksowa przełyku

 

Choroba refluksowa przełyku to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących w obszarze układu pokarmowego. Zmaga się z nią bowiem ok. 20% z nas. W dzisiejszym artykule przedstawimy jej charakterystykę i opowiemy jak skutecznie ją zdiagnozować.

 

Istota i przyczyny

Refluksem określamy zarzucanie (cofanie się) treści żołądka (pokarm, kwas solny, enzymy trawienne) z powrotem do przełyku. Wywołane jest to dysfunkcjami w mechanizmie zamykania zwieracza dolnego przełyku, które mogą mieć pochodzenie pierwotne lub wtórne.

Ryzyko wystąpienia tego drugiego wiąże się przede wszystkim z ciążą, otyłością, leczeniem achalazji czy zwężeniem odźwiernika. Nie bez znaczenia jest również występowanie niektórych chorób (np. cukrzyca, zburzenia hormonalne, stwardnienie skóry, alkoholizm czy przepuklina rozworu przełykowego), jak i zażywanie leków antykoncepcyjnych bądź stosowanych w obliczu choroby wieńcowej i nadciśnienie tętniczego.

 

Objawy i komplikacje

Najpowszechniejszymi objawami refluksu są piekące bóle za mostkiem i zgaga, których intensywność narasta wraz ze spożyciem pokarmu, schylaniem i przyjęciem pozycji leżącej. Chorobie towarzyszyć mogą również puste odbijania, problemy z przełykaniem, pieczenie w nadbrzuszu oraz nudności i wymioty. Co ciekawe, ze schorzeniem wiążą się niekiedy suchy kaszel i chrypka.

Nieleczony refluks to praktycznie pewność wystąpienia poważnych powikłań. Mowa tu przede wszystkim o owrzodzeniach i krwawieniu błony śluzowej. Niezwykle niebezpieczna – ze względu na ryzyko uduszenia – jest aspiracja treści podczas snu. Pojawić mogą się także zwężenie przełyku oraz zastąpienie nabłonka płaskiego walcowatym, co równoznaczne jest z większym prawdopodobieństwem nowotworu.

 

Rozpoznanie

Rozpoznanie choroby opierać się może na wywiadzie z pacjentem, badaniu radiologicznym przełyku z kontrastem, monitorowaniu pH w przełyku bądź gastroskopii.

To właśnie badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego cechuje się tu najwyższą efektywnością. Umożliwia ono bowiem dokładne sprawdzenie błony śluzowej przełyku, żołądka i odźwiernika, a także pobranie wycinków do celów histopatologicznych. Wykonuje się je w pozycji leżącej (lewy bok) z głową skierowaną do klatki piersiowej. Po znieczuleniu miejscowym – lekarz wprowadza do przełyku pacjenta zakończoną kamerą „rurkę” endoskopu. Szczegółowe informacje na temat badania znaleźć można w naszym wcześniejszym artykule, opisującym jego charakterystykę, wskazania i procedurę przygotowawczą.

 

Gastroskopia jest niezwykle istotnym narzędziem diagnostycznym, które stanowi podstawę rozpoznania refluksu przełyku. Dzięki niej możemy szybko i trafnie zdiagnozować chorobę oraz zaplanować właściwe leczenie, co pozwoli uniknąć wszelkich komplikacji.

Badaniem w naszym Centrum zajmują się dwaj doświadczeni gastroenterolodzy – lek. Monika Gapys i dr Grzegorz Powalski. W razie podejrzeń i wątpliwości – zapraszamy na konsultacje.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast