Chirurgiczna korekcja blizn

 

Bliznami określamy zmiany na skórze, które pojawiają się w wyniku jej wcześniejszego uszkodzenia. Mimo bycia elementem naturalnego procesu gojenia – tworząca je tkanka łączna zastępuje skórne ubytki – obecność blizn wiązać może się z poważnymi konsekwencjami.

 

Blizny a ryzyko

Warto podkreślić, że nie chodzi tu jedynie o problemy natury estetycznej. Znacznie dotkliwsze są skutki psychologiczne i zdrowotne. Do pierwszych zaliczyć możemy choćby zaniżoną samoocenę, brak pewności siebie czy – wywołane poczuciem bycia gorszym, mniej atrakcyjnym – depresje i izolacjonizm. W aspekcie zdrowotnym na szczególną uwagę zasługują natomiast przykurcze, ból oraz swędzenie.

Wracając jeszcze do estetyki, warto wspomnieć co determinuje wygląd blizny. Do najważniejszych w tej sferze czynników zaliczamy przede wszystkim skłonności genetyczne, ekspozycję na słońce i zaniedbanie masowania zmiany. Negatywne rezultaty przynosi pojawienie się krwiaków, ropni, stanów zapalnych czy bliznowców.

 

Chirurgiczna pomoc

Nie powinno więc dziwić częste pragnienie pozbycia się blizn. Podkreślmy jednak, że ich całkowite usunięcie jest niemożliwe, a leczenie sprowadza się do skorygowania wyglądu – zmniejszenia rozmiaru i wygładzenia powierzchni.

Wśród wielu metod walki bliznami – np. farmakologia, laseroterapia, specjalne opatrunki, presoterapia – dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania chirurgiczne. Na czym one polegają?

Podstawowy zabieg stanowi wycięcie blizny i zastąpienie jej skórnym przeszczepem. Dzięki temu możemy uzyskać bliznę znacznie gładszą i równiejszą niż poprzedniczka. Ciekawym pomysłem jest także ekspandera, będącego rozciągaczem, z pomocą którego zyskujemy swoisty nadmiar skóry – przenoszony następnie w miejsce zmiany. Chirurg może dokonać także plastyki blizny oraz przeprowadzić jej dermabrazję – szlifowanie.

 

Na samym zabiegu korekcja blizny się jednak nie kończy. Pacjent podjąć powinien pewne przedsięwzięcia, które zmaksymalizują efekt. Mowa tu choćby o stosowaniu odpowiednich maści lub żelów, masowaniu i opatrywaniu blizny czy unikania kontaktu blizny z promieniami słonecznymi. Zapomnieć nie należy również o stawieniu się na kontrole i zdjęcie szwów. Podejście i współpraca pacjenta z chirurgiem mogą mieć dla powodzenia zabiegu decydujące znaczenie.