fbpx

Bóle kręgosłupa w ciąży | Centrum Medyczne DoktorA

Bóle kręgosłupa w ciąży

 

O bólach kręgosłupa w okresie ciąży wspominaliśmy już przy okazji artykułów dotyczących masażu i konsultacji dla przyszłych mam. Jest to jednak dolegliwość na tyle powszechna i dokuczliwa, że warto poświęcić jej nieco więcej miejsca.

 

Przyczyny problemu

Ciąża stanowi dla kobiecego organizmu bardzo duże obciążenie, którego skutki nie omijają również kręgosłupa. Rozrost macicy determinuje przekształcenia w ustawieniu kości krzyżowej i pogłębienie lordozy odcinka lędźwiowego. Zwiększający się brzuch zmusza mięśnie dolnego odcinka kręgosłupa do znacznego napinania celem przesunięcia środka ciężkości, co zaburza dotychczasową równowagę.

Nie pomaga również niewłaściwie dobrana aktywność fizyczna i tendencja do przyjmowania niewłaściwej postawy ciała. Bóle mogą zostać wywołane zmianami hormonalnymi. Estrogen i relaksyna rozluźniają bowiem połączenia stawowe. Nie bez znaczenia są ucisk główki dziecka na nerw kulszowy i powiększające się piersi. 

Na dolegliwości szczególnie narażone są kobiety, które już przed ciążą zmagały się z problemami z kręgosłupem, mają nie najlepszą kondycję fizyczną, szybko przybierają na wadzę lub zaszły w ciążę mnogą.

 

Najczęstsze oblicza

Szczególnie uciążliwy jest ból w odcinku lędźwiowym i w tylnej części miednicy. Pierwszemu towarzyszyć może promieniowanie do kończyn dolnych i wzdłuż kręgosłupa. Dyskomfort nasila się podczas czynności statycznych bądź dynamicznych, a swą największą siłę osiąga w godzinach wieczornych. Dolegliwość w obrębie tylnej części miednicy charakteryzują się natomiast głębokim bólem w okolicach kości krzyżowej i pośladków, a nawet ud i kolan. Na szczęście ustępuje on dość szybko.

 

Ulga dla kręgosłupa

Bóle kręgosłupa można jednak skutecznie łagodzić. Podstawowe kroki stanowi tu rezygnacja z gwałtownych i spontanicznych ruchów, a także dynamicznych zmian długo utrzymywanej pozycji. Pamiętać należy o odpowiednich technikach podnoszenia, płaskim obuwiu i wypoczynku.

Jednak najlepszą receptę stanowią tu odpowiednio zakrojona aktywność fizyczna, utrzymywanie właściwej postawy ciała oraz specjalne masaże. W tych aspektach wszystkie przyszłe mamy uzyskają pomoc od pani Joanny Badach – naszej niezawodnej fizjoterapeutki uroginekologicznej.

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast