Biopsja cienkoigłowa

Czy właściwa ocena potencjalnie niebezpiecznej zmiany pod mikroskopem zawsze wymaga jej wycięcia? Oczywiście, że nie. Godną rozważenia alternatywą jest bowiem biopsja cienkoigłowa. Jest to nieinwazyjna i zazwyczaj bezbolesna metoda pobrania komórek do badań histopatologicznych i/lub cytologicznych.

 

Wskazania

Wykonuje się ją najczęściej w przypadku podejrzenia nowotworów (np. piersi, sutka, gruczołu krokowego, ślinianek, tarczycy), pojawienia się innych zmian guzowatych, torbieli czy powiększonych węzłów chłonnych. Wykrycie zmian odbywa się poprzez USG bądź badania fizykalne.

 

Przebieg

Podczas biopsji prosi się pacjenta o przyjęcie postawy siedzącej bądź leżącej. Pobranie materiału przeprowadza się z użyciem igły o średnicy 0,4 – 0,7 mm, osadzonej w strzykawce o pojemności 10-20 cm3. Długość oraz typ igły dobiera są według potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że nieodzownym elementem „zabiegu” jest kontrola ultrasonograficzna. Polega to na tym, że lekarz wykonujący USG uwidacznia zmianę na monitorze, co umożliwia drugiemu dokonanie precyzyjnego nakłucia.

Po usunięciu igły nakłada się badanemu jałowy opatrunek, a zawartość strzykawki trafia szkiełko zegarkowe, gdzie zostaje właściwie utrwalone. Na zbadanie pobranych komórek przez patomorfologa oraz interpretację wyników należy poczekać od 7 do 10 dni.

 

Przygotowanie

Na zakończenie wspomnijmy jeszcze o przygotowaniu do biopsji. Te nie jest szczególnie uciążliwe, wymaga jednak podjęcia kilku kroków. Tydzień przez terminem należy zrezygnować z zażywania preparatów, zawierających kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen itp. Bardzo istotne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych. Na kilka godzin przed badaniem zaleca się powstrzymanie od jedzenia i picia. 

 

Biopsja cienkoigłowa jest wartą uwagi metodą pobierania materiału do badań. Jej zaletami są bezbolesność, nieinwazyjność, wysoka skuteczność i krótki czas wykonania (do kilkunastu minut).

W Centrum Medycznym doktorA badaniem zajmuje się dwoje doświadczonych specjalistów dr n.med. Magdalena Bogdańska i dr n.med. Adam Fangrat. Serdecznie zapraszamy!