17.09.2015 – Jaskra – podstępne uszkodzenie nerwu wzrokowego
Człowiek niewidomy jest w dużej mierze bezbronny i często „skazany” na pomoc innych ludzi. Jedną z chorób, która może prowadzić do ślepoty jest jaskra.
Właściwie pod tym terminem kryje się nie jedna, ale cała grupa chorób, prowadząca do stopniowego, a czasami gwałtownego zaniku nerwu wzrokowego tzw. neuropatii jaskrowej charakteryzująca się typowymi zmianami w polu widzenia.
Kto jest zagrożony jaskrą?
Na jaskrę szczególnie są narażone osoby, które mają w rodzinie osobę chorą na tę chorobę oraz mają podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Bardzo często jaskra we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów ze strony oczu i jest wykrywana przypadkowo. Istnieje też grupa tzw. jaskry wtórnej. Osoby z cukrzycą, które nie badają dna oka, po chorobach naczyniowych siatkówki, po stanach zapalnych oczu, po odwarstwieniu siatkówki i w wielu innych schorzeniach mogą mieć neuropatię jaskrową.
Jakie badania pomogą rozpoznać lub wykluczyć jaskrę?
Podstawowym badaniem jest ocena dna oka i wygląd tarczy nerwu wzrokowego oraz badanie pola widzenia. Gonioskopia i ocena kąta przesączania w OCT (ocena ryzyka wystąpienia ostrego ataku jaskry) pomaga podjąć decyzję, czy wykonać zabieg laserowy na tęczówce zabezpieczający przed gwałtownym skokiem ciśnienia w oku. Wysokospecjalistyczne badania jak GCC, GDX, HRT pomogą w rozpoznaniu i monitorowaniu leczenia jaskry każdego typu.
Oczywiście lepiej nie mieć jaskry, ale gorzej jeśli się ją ma i się o tym nie wie… Wczesne jej rozpoznanie pozwala z dużym prawdopodobieństwem zachować widzenie do końca życia. Warto się zbadać.
Lek. Maciej Jochemczyk
Okulista
Centrum Medyczne doktorA