fbpx

15.03.2016 - Medycyna Personalizowana | Centrum Medyczne DoktorA

15.03.2016 – Medycyna Personalizowana

Drodzy Pacjenci,Ala_Zielińska1

2 marca 2016r. doktorA uczestniczyło  w I Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej.

Było to bardzo ciekawe spotkanie lekarzy, prawników, przemysłu farmaceutycznego, organizacji działających w sektorze zdrowia z Polski i świata uświetnione obecnością Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Tam gdzie dzieją się ważne sprawy dla ochrony zdrowia tamzaw
sze jest doktorA. Państwu również chcemy przybliżyć, co ciekawego dzieje się w sektorze odpowiadającym za nasze zdrowie, a przede wszystkim co to oznacza dla pacjentów.

Posłużę się cytatem z książki pt. Medycyna Personalizowana pod redakcją dr. hab. Adama Fronczaka, aby potem wyjaśnić Państwu jakie skutki niesie za sobą przełom, którego jesteśmy świadkiem.
„ Medycyna personalizowana to całkiem nowe podejście do procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Od wieków nauczając medycyny stosowaliśmy ujednolicenia, łączenie podobnych chorób i ich objawów w jednolite grupy, a wszystko w celu efektywnego przyswajania wiedzy medycznej, która szczególnie w naszych czasach rozrasta się w tempie geometrycznym. Jednak dążenie do osobistego i indywidualnego leczenia było bardzo wyraźną potrzebą zarówno u pacjenta jak i lekarza. Doświadczony lekarz wie, że KAŻDY CHORY CHORUJE INACZEJ .”

Medycyna personalizowana jest nową dziedziną, która na podstawie profilu genetycznego pacjenta wdraża indywidualne metody leczenia. Już dziś wiemy, że wiele chorób nowotworowych, kardiologicznych, neurologicznych takich jak np. choroba Alzheimera są zapisane w naszym DNA. Możemy je obserwować jako występujące w rodzinie, ale nie wiemy, które dotyczą nas. Zbadanie kodu genetycznego pozwala z dużym prawdopodobieństwem dowiedzieć się Pacjentowi co w przyszłości będzie przyczyną jego zdrowotnego utrapienia.

Pacjenci pytają: Pani doktor ale czy warto wiedzieć na co zachoruję….? Przecież to jest życie na bombie, w ciągłym strachu. Zawsze im odpowiadam: wiedzieć warto, aby nie zachorować.

Ludzie wiedzący o predyspozycjach genetycznych do wystąpienia zaburzeń kardiologicznych muszą dbać o dietę, nie doprowadzić do rozwoju i utrwalenia nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy II typu, uprawiać sport, przechodzić nieinwazyjne i tanie badania, które pozwolą lekarzowi wychwycić problem zdrowotny i za pomocą leków skutecznie go hamować. To przykład dotyczący chorób przewlekłych, które mogą trwać 10 lat i zabrać nam pacjenta lub 40 lat prawidłowo leczone nie zmniejszają komfortu życia. Wszystko zależy od tego jak pacjent podejdzie do potrzeby działań profilaktycznych i leczenia.
Inny przykład to choroby nowotworowe. Wiemy, że wiele z nich ma podłoże genetyczne. Tu zwlekanie z zastosowaniem profilaktyki i diagnostyki przesiewowej może być tragiczne w skutkach. Dziś medycyna oparta na nowoczesnych, popartych naukowymi badaniami terapiach daje ogromne możliwości trwałego wyleczenia nowotworu wykrytego na wczesnym etapie.

Trzeba zatem pamiętać o wielkich możliwościach jakie daje współczesna medycyna i dbać o zdrowie. Nie można myśleć, że jest to trudna wiedza o „czyhających” na nas chorobach. Powinniśmy mieć poczucie, że bogatsi o tą ważną wiedzę możemy działać szybciej i skuteczniej wiedząc czego szukamy.

W trakcie spotkania odbyłam bardzo interesującą rozmowę z Panią Dr hab.n.med. Anną Wójcik z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, przy którym znajduje się Warsaw Genomics, placówka wykonująca badania genetyczne dla osób obciążonych rodzinnie różnego rodzaju chorobami. Pacjent po wykonaniu badania otrzymuje wynik i jego interpretacje.
Okazuje się, że pewne mutacje genetyczne, które identyfikujemy jako odpowiedzialne za wystąpienie konkretnych schorzeń przybierają określone formy w różnych populacjach ludzi. Oznacza to, że przeprowadzenie rzetelnego badania jest możliwe tylko w ośrodku, który sukcesywnie aktualizuje swoją wiedzę i interpretuje wyniki w skali wielu badań jakie wykonał w populacji np. Polaków.

Warsaw Genomisc na swojej stronie internetowej https://warsawgenomics.pl w kilku punktach ujął sedno dlaczego warto się przebadać w kierunku ryzyka wystąpienia nowotworu:
Znając swoje obciążenie genetyczne, można podjąć działania zabezpieczające przed rakiem.
Dla części raków, wiedzieć i działać znaczy nie zachorować.
Znając swoje obciążenie genetyczne, można podjąć działania prowadzące do wczesnej diagnozy raka.
Rozpoznając raka wcześnie, można go w pełni wyleczyć.
Znając swoje obciążenie genetyczne, można leczyć raka skuteczniej.
Lekarze działają inaczej, jeśli wiedzą, że choroba jest dziedziczna.
Znając swoje obciążenie genetyczne, można pomóc swoim dzieciom.
Dzieci pacjentów z rakiem wymagają specjalnej opieki.

doktorA lubi wiedzieć co nowego dzieje się w medycynie, nowa wiedza musi mieć także silne podstawy naukowe i udowodnioną skuteczność. Chcemy dzielić się z Państwem tą wiedzą, bo bez woli i chęci pacjenta żadna terapia nie odnosi zamierzonego skutku. Trzeba też podkreślić, że wiele ciekawych metod dignostyczno-leczniczych wymaga samodzielnego finansowania. Nie zmienia to jednak faktu, że początkiem do zmiany myślenia o wielu aspektach naszego świata jest wiedza, która po tym krótkim artykule należy także do Państwa.

Lek. Alicja Zielińska
Dyrektor Medyczny
Prezes Zarządu

Centrum Medyczne doktorA

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast