Zmiany w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Kaszak, tłuszczak, włókniak
Pamiętajmy, że nie należy lekceważyć żadnych zmian w obrębie skóry czy tkanki podskórnej. Nie chodzi tu jedynie o walory estetyczne, ale i o nasze zdrowie. Nawet niewinnie wyglądające guzki czy zgrubienia mogą być bowiem źródłem poważnych konsekwencji. W dzisiejszym artykule przedstawimy krótko najczęściej spotykane zmiany.
Kaszak
Zacznijmy od najpowszechniejszego guza skóry – kaszaka. Wśród przyczyn powstawania tego łagodnego nowotworu wymienia się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, niewłaściwą pracę gruczołów łojowych w czasie dojrzewania czy mechaniczne uszkodzenia skóry. Średnica guzka waha się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Tworzy go nabłonek wielowarstwowy płaski, substancje łojowe, komórki naskórka i fragmenty mieszków włosowych.
Zbagatelizowany kaszak może rozrastać się, nadkażać bądź wywoływać torbiele naskórkowe. Nie wykluczone są także bolesne stany zapalne.
Tłuszczak
Kolejną omawianą zmianą jest – również zaliczany do nowotworów niezłośliwych – tłuszczak. Ten owalny, miękki i przesuwalny guz tworzony jest przez komórki tłuszczowe otoczone torebką łącznotkankową. Przyczyny jego powstawania nie są do końca znane, uważa się jednak, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się głównie osoby obciążane genetycznie, otyłe, zmagające się z chorobą Cowdena czy zespołem Gardnera. Problemowi sprzyjają też różne urazy i rany.
Tłuszczaki z reguły nie są groźne, chyba że wywierają nacisk na pobliskie im struktury (np. ucisk na nerwy – drętwienie kończyn, ulokowanie na nerce – zakłócenie jej pracy).
Włókniak
Jako ostatnią zmianę prezentujemy włókniaki, czyli łagodne guzy nowotworowe powstałe z tkanki łącznej włóknistej. Wyróżniamy włókniaki miękkie i twarde. Pierwsze mają charakter wrodzony (mogą wiązać się z chorobą Recklinghausena), natomiast drugie są wynikiem urazów, ukąszeń i miejscowych stanów zapalnych.
Guzy mogą współtworzyć lub zasłaniać inne niewłaściwe struktury. Ich przewlekłe drażnienie może doprowadzi do zezłośliwienia.
Tego typu zmiany powinniśmy jak najszybciej usunąć, co zmniejszy ryzyko powikłań i wpłynie pozytywnie na walory estetyczne. Zapraszamy na konsultacje i przeprowadzenie zabiegu w naszym Centrum Medycznym.
W następnym artykule opowiemy nieco na temat innych zmian – brodawek skórnych, powiększonych węzłów chłonnych oraz znamion skórnych.