W dniu badania:

 • Jeśli termin zaplanowano w godzinach porannych, w tym dniu od rana NIE NALEŻY jeść, pić, palić papierosów i żuć gumy. NALEŻY BYĆ NA CZCZO.
 • Jeśli termin zaplanowano w godzinach popołudniowych, wówczas 6 – 8 godzin przed badaniem NIE NALEŻY nic jeść, pić, palić papierosów i żuć gumy.
 • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
 • Osoby chorujące na cukrzycę sposób przygotowania do badania powinny skonsultować z lekarzem oraz poinformować o cukrzycy rejestrację Centrum Medycznego doktora.
 • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintron, ticlid lub aspiryna i inne) powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.
 • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serc a, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz.
 • Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią sposób przygotowania do badania powinny skonsultować z lekarzem.
 • Istnieje możliwość wykonania badania w krótkim znieczuleniu ogólnym. Lekarz kierujący na badanie może stwierdzić czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do badania w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, które nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.
 • Dodatkowe badania nie są konieczne, chyba że lekarz kierujący na badanie gastroskopii zdecyduje inaczej.
 • Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
 • Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
 • Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.
 • Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografii. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.

 

 

Przed zastosowaniem preparatu Eziclen należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe – Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane).
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Schemat jednodniowy

– zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka

– dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l)

– w ciągu następnych 30-60 min. Bez pośpiechu należy wypić cały płyn z kubka,

– w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1litr) wody lub czystego płynu (herbat, kawy bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czystą zupę, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszystkich stałych elementów,

– powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku,

Schemat dwudniowy

1. Wieczorem w przeddzień badani:

– zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka

– dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l)

– w ciągu następnych 30-60 min. Bez pośpiechu należy wypić cały płyn z kubka,

– w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1litr) wody lub czystego płynu (herbat, kawy bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czystą zupę, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszystkich stałych elementów,

2. Rano w dniu badania:

– powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku,

Dieta

2 dni przed planowanym terminem badania:

– Nie spożywać tłustych wędlin i mięs, sałatek, warzyw i owoców pestkowych, pestek (siemię lniane, mak), ciemnego pieczywa, napojów gazowanych

– zalecenia: dieta półpłynna, kisiele, kleiki, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata, kawa (bez fusów)

1 dzień przed terminem badania

– lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka pszenna (bez dodatkowych ziaren)

– godz. 14-15 przecedzony bulion

– po godz. 15 koniec spożywania pokarmów. Można pić wodę, herbatę, ssać landrynki, jeść miód

W dniu badania:

– do czasu badania nie spożywać pokarmów

– można ssać landrynki

– do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość plynów niegazowanych i klarowanych (także herbata, kawa bez mleka)

Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.

Leki w dniu badania

Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają ich poranną dawkę.

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Po badaniu

Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych prymy powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.

W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.

 

Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.

 

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna, itp.) konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane).
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

 • Zalecana dieta lekkostrawna, bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

 

Dzień przed badaniem:

 • W przeddzień badania należy przyjąć koniecznie leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. „leki nasercowe”, „na nadciśnienie”, „na prostatę”)!
 • Można zjeść tylko śniadanie, do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
 • W godzinach popołudniowych 14.00 -15.00 zgodnie z instrukcją należy przygotować 4 litry roztworu Fortrans, rozpuszczając każdą z torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Przygotowany roztwór należy pić jedną szklankę co 15 min w ciągu ok. 5-6 godzin. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. W trakcie picia roztworu Fortrans można pić inne płyny (woda, herbata). Od chwili wypicia roztworu NIE NALEŻY nic jeść aż do momentu wykonania badania. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, ewentualnie słabej herbaty, herbat ziołowych. W dniu badania: konieczny jest kontakt z lekarzem.
 • Jeżeli badanie wykonywane jest następnego dnia w godzinach popołudniowych, należy 2 litry preparatu wypić w godzinach popołudniowych dzień przed badaniem, a 2 pozostałe litry w godzinach porannych w dniu badania.
W dniu badania:
 • Rano należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe) popijając 1-2 łyżkami wody.
 • Należy być na czczo (bez żadnego jedzenia). Jeżeli badanie jest w godzinach porannych nie można pić roztworu przeczyszczającego, nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6 godzin przed badaniem.
 • Jeżeli badanie jest w godzinach popołudniowych, należy wypić pozostałe 2 litry preparatu (do godz. 11.00).
 • Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.
 • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.
Po badaniu:
 • Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl.
 • Po zakończeniu badania zalecana jest dieta lekkostrawna.
 • W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.
 
 
 

Na dwa dni przed badaniem:

 • Należy stosować lekkostrawną dietę (z wyłączeniem ciemnego pieczywa, owoców, potraw wzdymających).
 • Wskazane jest wypicie dużej ilości płynów.

Na 1 dzień rzed badaniem:

 • Należy utrzymać lekkostrawną dietę.
 • Wieczorem należy wykonać wlew doodbytniczy z preparatu ENEMA zgodnie z zaleceniami producenta na załączonej ulotce (preparat dostępny w aptece bez recepty).

W dzień badania:

Jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, w dniu badania rano można pić. Jednak ostatni płyn może byc wypity nie później niż 7-8 godzin przed zaplanowanym termnem badania. W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki, np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca lub cukrzycy, proszę przyjąć leki i popić niewielką ilością wody.

 

 

W dniu poprzedzającym badanie:

 • Należy stosować lekkostrawną dietę ( z wyłączeniem ciemnego pieczywa, owoców, potraw wzdymających).
 • Nie można pić napoi gazowanych.
 • Ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 19:00.
 • Dwa dni przed badaniem USG przyjmować 3x dziennie po 1 tabletce Espumisanu lub Esputiconu.

W dniu badania:

 • Zgłosić się na czczo ( lub 5 godzin po ostatnim posiłku).
 • Nie palić papierosów.
 • Nie pić kawy.
 • Nie żuć gumy.
 • Należy dostarczyć poprzednie wyniki badań USG.
 • Na godzinę przed badaniem wypić 1 litr wody niegazowanej i nie oddawać moczu tak, aby do gabinetu wejść z uczuciem parcia na pęcherz.

Badanie umożliwia ocenę wydolności fizycznej organizmu. Przy jednoczesnym monitorowaniu zapisu EKG i kontroli ciśnienia tętniczego krwi, zmusza organizm do zwiększonej pracy, co pozwala ocenić wydolność układu krążenia. Badanie to jest pomocne w rozpoznawaniu i ocenie skuteczności leczenia choroby wieńcowej. Wykonywane jest tylko na zlecenie lekarza.

 

Sposób przygotowania do badania:

 • Na 3 godziny przed próbą badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku oraz pić mocnej kawy czy herbaty,
 • Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie,
 • 12 godzin przed próbą nie należy wykonywać większych wysiłków fizycznych,
 • Przed wykonaniem próby konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań do badania, można to osiągnąć po badaniu lekarskim oraz wykonaniu standardowego EKG,
 • Należy mieć ze sobą wygodne ubranie (spodnie dresowe) oraz buty sportowe,
 • W przypadku owłosienia klatki piersiowej należy ją ogolić,
 • Pacjent zgłasza się do Centrum Medycznego doktorA 10 minut przed wyznaczoną godziną,

Przeciwwskazania do wykonania próby wysiłkowej:

Do bezwzględnych (uniemożliwiających wykonanie badania), zaliczamy:

 • świeży zawał serca (pierwsze 2 dni),
 • niestabilna choroba wieńcowa, nieopanowana leczeniem farmakologicznym,
 • objawowe zaburzenia rytmu serca,
 • ciężkie, wywołujące objawy zwężenie zastawki aortalnej,
 • nieopanowana niewydolność serca,
 • świeży zator tętnicy płucnej lub zawał płuca,
 • ostre zapalenie osierdzia lub mięśnia sercowego,
 • ostre rozwarstwienie aorty

 Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie:

  Przed badaniem:

 • Aktualnie przyjmowane leki.
 • Przebyte choroby serca.

  W czasie badania:

 • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból w klatce piersiowej, duszność).

 Objawy mogące wystąpić w trakcie badania:

 • Częste: uczucie przyśpieszonej pracy serca, uczucie gorąca.
 • Dość częste: uczucie parcia na pęcherz moczowy, niepokój.
 • Rzadkie: zawroty głowy, bóle głowy, nudności, osłabienie, ból w klatce piersiowej.
 • Bardzo rzadkie: utrata przytomności, zawał mięśnia sercowego.

Jak należy zachowywać się po badaniu?

Wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w poczekalni przed gabinetem.

Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.