fbpx

Jak przygotować się do badania | doktorA | Warszawa

Pobieranie kału do badań w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella, Shigella (do celów sanitarno-epidemiologicznych)

 

Pobranie kału (wymazu z kału) do próbówki z podłożem transportowym.

 • Kał pobrać w trzech kolejnych dniach, tj. jeden wymaz z kału dziennie;
 • Wymazówkę zanurzyć w kale do ¾ wysokości bawełnianego wałka, kilkakrotnie delikatnie obrócić;
 • Wymazówkę umieścić w podłożu transportowym, nie brudząc ścianek próbówki, próbówkę dokładnie zamknąć i opisać: nazwiskiem, imieniem, datą i godziną pobrania oraz nr. PESEL;
 • Próbówki dostarczyć do laboratorium na trzeci dzień od pobrania pierwszej próbówki (nie później niż 72 godz. Od pobrania pierwszej próbówki);
 • Do momentu dostarczenia, próbki przechowywać w temperaturze od 2⁰C do 8⁰C.

 

Przyjmowanie badań od poniedziałku do środy. Ważne jest aby na zleceniu podać adres i PESEL.

 

I pobranie

II pobranie

III pobranie

Dostarczenie próbki 

Sobota wieczór

Niedziela

Poniedziałek rano

Poniedziałek

Niedziela wieczór

Poniedziałek

Wtorek rano

Wtorek

Poniedziałek wieczór

Wtorek

Środa rano

Środa

 

W dniu badania:

 • 12 godzin przed badaniem NIE NALEŻY jeść. NALEŻY BYĆ NA CZCZO.
 • 6 – 8 godzin przed badaniem NIE NALEŻY pić, palić papierosów i żuć gumy.
 • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
 • Osoby chorujące na cukrzycę sposób przygotowania do badania powinny skonsultować z lekarzem oraz poinformować o cukrzycy rejestrację Centrum Medycznego doktora.
 • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintron, ticlid lub aspiryna i inne) powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.
 • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serc a, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz.
 • Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią sposób przygotowania do badania powinny skonsultować z lekarzem.
 • Istnieje możliwość wykonania badania w krótkim znieczuleniu ogólnym. Lekarz kierujący na badanie może stwierdzić czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do badania w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, które nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.
 • Dodatkowe badania nie są konieczne, chyba że lekarz kierujący na badanie gastroskopii zdecyduje inaczej.
 • Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
 • Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
 • Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.
 • Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografii. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.

 

 

Przed zastosowaniem preparatu Eziclen należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe – Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane).
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Schemat jednodniowy

– zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka

– dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l)

– w ciągu następnych 30-60 min. Bez pośpiechu należy wypić cały płyn z kubka,

– w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1litr) wody lub czystego płynu (herbat, kawy bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czystą zupę, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszystkich stałych elementów,

– powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku,

Schemat dwudniowy

1. Wieczorem w przeddzień badani:

– zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka

– dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l)

– w ciągu następnych 30-60 min. Bez pośpiechu należy wypić cały płyn z kubka,

– w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1litr) wody lub czystego płynu (herbat, kawy bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czystą zupę, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszystkich stałych elementów,

2. Rano w dniu badania:

– powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku,

Dieta

2 dni przed planowanym terminem badania:

– Nie spożywać tłustych wędlin i mięs, sałatek, warzyw i owoców pestkowych, pestek (siemię lniane, mak), ciemnego pieczywa, napojów gazowanych

– zalecenia: dieta półpłynna, kisiele, kleiki, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata, kawa (bez fusów)

1 dzień przed terminem badania

– lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka pszenna (bez dodatkowych ziaren)

– godz. 14-15 przecedzony bulion

– po godz. 15 koniec spożywania pokarmów. Można pić wodę, herbatę, ssać landrynki, jeść miód

W dniu badania:

– do czasu badania nie spożywać pokarmów

– można ssać landrynki

– do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość plynów niegazowanych i klarowanych (także herbata, kawa bez mleka)

Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.

Leki w dniu badania

Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają ich poranną dawkę.

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Po badaniu

Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych prymy powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.

W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.

 

Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna, itp.) konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane).
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

 • Zalecana dieta lekkostrawna, bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

Dzień przed badaniem:

 • W przeddzień badania należy przyjąć koniecznie leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. „leki nasercowe”, „na nadciśnienie”, „na prostatę”)!
 • W godzinach popołudniowych 14.00-15.00 zgodnie z instrukcją należy przygotować 2 litry roztworu Fortrans, rozpuszczając 2 torebki każdą z torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Przygotowany roztwór należy pić jedna szklankę co 15 min w ciągu ok. 5-6 godzin. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. W trakcie picia roztworu Fortranu można pić inne płyny (woda, herbata).
 • Jeżeli badanie wykonywane jest następnego dnia w godzinach rannych- nie należy spożywać posiłków.
 • Jeżeli badanie wykonywane jest następnego dnia w godzinach popołudniowych, należy 2 litry preparatu wypić w godzinach popołudniowych dzień przed badaniem, a 2 pozostałe litry w godzinach porannych w dniu badania.
 • Można zjeść śniadanie maksymalnie do południa, dieta płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.

Ostatni litr płynu Fortrans należy wypić między 4 i 5 godziną przed badaniem, tzn.

 1. Jeśli badanie jest zaplanowane na godzinę 14, trzeci litr należy wypić między godziną 6 a 8 rano, natomiast ostatni, czwarty litr preparatu Fortrans należy wypić między godziną 9 a 10 rano.
 2. Jeśli badanie jest o godzinie 9 rano ostatni, czwarty litr preparatu Fortrans należy wypić między godziną 4 i 5 rano.

Właściwie przeprowadzony przez pacjenta proces oczyszczania jelit jest niezbędny do wykonania szczegółowego badania. Zalegające resztki pokarmu mogą zasłonić istotne zmiany chorobowe, które wykrywa badanie.

 • Od chwili wypicia roztworu NIE NALEŻY nic jeść aż do momentu wykonania badania.
 • Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, ewentualnie słabej herbaty, herbat ziołowych. 

W dniu badania:

 • Rano należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe) popijając 1-2 łyżkami wody.
 • Należy być na czczo (bez żadnego jedzenia). Jeżeli badanie jest w godzinach porannych nie można pić roztworu przeczyszczającego, nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6 godzin przed badaniem.
 • Jeżeli badanie jest w godzinach popołudniowych, należy wypić pozostałe 2 litry preparatu (do godz. 11.00).
 • Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.
 • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Po badaniu:

 • Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl.
 • Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
 • W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją doktorA.

 
 

Na dwa dni przed badaniem:

 • Należy stosować lekkostrawną dietę (z wyłączeniem ciemnego pieczywa, owoców, potraw wzdymających).
 • Wskazane jest wypicie dużej ilości płynów.

Na 1 dzień rzed badaniem:

 • Należy utrzymać lekkostrawną dietę.
 • Wieczorem należy wykonać wlew doodbytniczy z preparatu ENEMA zgodnie z zaleceniami producenta na załączonej ulotce (preparat dostępny w aptece bez recepty).

W dzień badania:

Jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, w dniu badania rano można pić. Jednak ostatni płyn może byc wypity nie później niż 7-8 godzin przed zaplanowanym termnem badania. W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki, np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca lub cukrzycy, proszę przyjąć leki i popić niewielką ilością wody.

 

 

W dniu poprzedzającym badanie:

 • Należy stosować lekkostrawną dietę ( z wyłączeniem ciemnego pieczywa, owoców, potraw wzdymających).
 • Nie można pić napoi gazowanych.
 • Ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 19:00.
 • Dwa dni przed badaniem USG przyjmować 3x dziennie po 1 tabletce Espumisanu lub Esputiconu.

W dniu badania:

 • Zgłosić się na czczo ( lub 5 godzin po ostatnim posiłku).
 • Nie palić papierosów.
 • Nie pić kawy.
 • Nie żuć gumy.
 • Należy dostarczyć poprzednie wyniki badań USG.
 • Na godzinę przed badaniem wypić 1 litr wody niegazowanej i nie oddawać moczu tak, aby do gabinetu wejść z uczuciem parcia na pęcherz.

Badanie umożliwia ocenę wydolności fizycznej organizmu. Przy jednoczesnym monitorowaniu zapisu EKG i kontroli ciśnienia tętniczego krwi, zmusza organizm do zwiększonej pracy, co pozwala ocenić wydolność układu krążenia. Badanie to jest pomocne w rozpoznawaniu i ocenie skuteczności leczenia choroby wieńcowej. Wykonywane jest tylko na zlecenie lekarza.

 

Sposób przygotowania do badania:

 • Na 3 godziny przed próbą badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku oraz pić mocnej kawy czy herbaty,
 • Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie,
 • 12 godzin przed próbą nie należy wykonywać większych wysiłków fizycznych,
 • Przed wykonaniem próby konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań do badania, można to osiągnąć wykonując echo serca,
 • Należy mieć ze sobą wygodne ubranie (spodnie dresowe) oraz buty sportowe,
 • W przypadku owłosienia klatki piersiowej należy ją ogolić,
 • Pacjent zgłasza się do Centrum Medycznego doktorA 10 minut przed wyznaczoną godziną,

Przeciwwskazania do wykonania próby wysiłkowej:

Do bezwzględnych (uniemożliwiających wykonanie badania), zaliczamy:

 • świeży zawał serca (pierwsze 2 dni),
 • niestabilna choroba wieńcowa, nieopanowana leczeniem farmakologicznym,
 • objawowe zaburzenia rytmu serca,
 • ciężkie, wywołujące objawy zwężenie zastawki aortalnej,
 • nieopanowana niewydolność serca,
 • świeży zator tętnicy płucnej lub zawał płuca,
 • ostre zapalenie osierdzia lub mięśnia sercowego,
 • ostre rozwarstwienie aorty

 Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie:

  Przed badaniem:

 • Aktualnie przyjmowane leki.
 • Przebyte choroby serca.
 • Należy przynieść ze sobą ostatnio wykonywane badanie echa serca.

  W czasie badania:

 • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból w klatce piersiowej, duszność).

 Objawy mogące wystąpić w trakcie badania:

 • Częste: uczucie przyśpieszonej pracy serca, uczucie gorąca.
 • Dość częste: uczucie parcia na pęcherz moczowy, niepokój.
 • Rzadkie: zawroty głowy, bóle głowy, nudności, osłabienie, ból w klatce piersiowej.
 • Bardzo rzadkie: utrata przytomności, zawał mięśnia sercowego.

Jak należy zachowywać się po badaniu?

Wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w poczekalni przed gabinetem.

Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Cztery tygodnie przed testem nie można być poddanym:
• kolonoskopii
• kuracji antybiotykowej
• fluoroskopii jelita cienkiego
• Ileostomii (z wyjątkiem diagnostyki przerostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO).

 

Tydzień przed testem:
• Nie należy przyjmować preparatów ziołowych wspomagających pracę jelit
• Nie należy przyjmować prebiotyków i probiotyków
• Unikać przyjmowania inhibitorów pompy protonowej i antagonistów receptora H2.

 

3 dni przed testem
Pacjent powinien przestrzegać diety. Należy powstrzymać się od przyjmowania:
• warzyw (w tym także kiszonych i marynowanych),
• ziaren i przetworów zbożowych
• mleka i produktów mlecznych
• owoców i przetworów owocowych
• orzechów, nasion i roślin strączkowych
Można spożywać:
• w małych porcjach: jajka, ryby, mięso (bez przetworzonych produktów np. szynka)
• ryż gotowany na parze (bastmati lub jaśminowy) – do 70g porcja
• komosę ryżową (quinoa)
• słabą kawę i słabą czarną herbatę (gorzką – bez słodzików i mleka,)
• wodę źródlaną, niskozmineralizowaną (niegazowaną)
• oliwę z oliwek, olej kokosowy, masło klarowane
• sól, pieprz

 

Na 24 godziny przed wykonaniem testu nie wolno palić papierosów.

 

12 godzin przed wykonaniem testu należy zaprzestać przyjmowania pokarmów. Można pić tylko niegazowaną wodę.

 

W dniu badania:
• nie wolno wykonywać wysiłku fizycznego
• nie wolno palić ani spożywać cukierków, żuć gumy
• nie wolno używać kleju do protez
• na dwie godziny przed badaniem można umyć zęby i wyszczotkować język

 

Przeciwwskazania bezwzględne do wykonania testu:
Stwierdzona albo podejrzewana dziedziczna nietolerancja fruktozy (przeciwskazanie dla testu na tolerancję fruktozy, testu na tolerancję sorbitolu) oraz stwierdzona alb podejrzewana (posiłkowa) hipoglikemia.

Ustawienia

Czcionka
Kontrast