fbpx

Przygotowanie do badania kolonoskopii z preparatem Fortrans -

Przygotowanie do badania kolonoskopii z preparatem Fortrans

Szanowny Pacjencie,

w trosce o jak najlepsze przygotowanie do badania kolonoskopii, w którym  całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone,  dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie poniższych zaleceń oraz schematu przygotowania jelita.

Schemat przygotowania z preparatem Fortrans

Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS należy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.

Na 7 dni przed badaniem należy:

  • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
  • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
  • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna, itp.) konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (Fraxiparyna, Clexane).
  • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

  • Zalecana dieta lekkostrawna, bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

Dzień przed badaniem:

  • W przeddzień badania należy przyjąć koniecznie leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. „leki nasercowe”, „na nadciśnienie”, „na prostatę”)!
  • Można zjeść tylko śniadanie, do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
  • W godzinach popołudniowych 14.00-15.00 zgodnie z instrukcją należy przygotować 2 litry roztworu Fortrans, rozpuszczając 2 torebki każdą z torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Przygotowany roztwór należy pić jedna szklankę co 15 min w ciągu ok. 5-6 godzin. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. W trakcie picia roztworu Fortranu można pić inne płyny (woda, herbata).
  • Jeżeli badanie wykonywane jest następnego dnia w godzinach popołudniowych, należy 2 litry preparatu wypić w godzinach popołudniowych dzień przed badaniem, a 2 pozostałe litry w godzinach porannych w dniu badania.

Ostatni litr płynu Fortrans należy wypić między 4 i 5 godziną przed badaniem, tzn.

  1. Jeśli badanie jest zaplanowane na godzinę 14, trzeci litr należy wypić między godziną 6 a 8 rano, natomiast ostatni, czwarty litr preparatu Fortrans należy wypić między godziną 9 a 10 rano.
  2. Jeśli badanie jest o godzinie 9 rano ostatni, czwarty litr preparatu Fortrans należy wypić między godziną 4 i 5 rano.

Właściwie przeprowadzony przez pacjenta proces oczyszczania jelit jest niezbędny do wykonania szczegółowego badania. Zalegające resztki pokarmu mogą zasłonić istotne zmiany chorobowe, które wykrywa badanie.

  • Od chwili wypicia roztworu NIE NALEŻY nic jeść aż do momentu wykonania badania.
  • Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, ewentualnie słabej herbaty, herbat ziołowych. 

W dniu badania:

  • Rano należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe) popijając 1-2 łyżkami wody.
  • Należy być na czczo (bez żadnego jedzenia). Jeżeli badanie jest w godzinach porannych nie można pić roztworu przeczyszczającego, nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6 godzin przed badaniem.
  • Jeżeli badanie jest w godzinach popołudniowych, należy wypić pozostałe 2 litry preparatu (do godz. 11.00).
  • Jeśli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym dożylnym picie płynów należy skończyć na 5-6 godzin przed badaniem.
  • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Po badaniu:

  • Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólów brzucha spowodowanych prymy powietrze wprowadzone do jelita podczas badania, należy zastosować Espumisan w dawce 3 x 2 tabl. lub No-Spa w dawce 3 x 1 tabl.
  • Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
  • W dniu badania, w przypadku otrzymania środków uspokajających, nie należy przez kilka godzin prowadzić samochodu lub innych urządzeń.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją doktorA.

Ustawienia

Czcionka
Kontrast