fbpx

Warszawski proktolog Aneta Obcowska radzi | doktorA Warszawa

Nie ma się czego wstydzić! Proktolog, nie straszny.

Wizyta u proktologa w doktorA w Warszawie – u lekarza zajmującego się chorobami odbytu, jest postrzegana jako coś krępującego, z tego powodu pacjenci niestety często z nią zwlekają.
Najczęstszym schorzeniem odbytu jest choroba hemoroidalna. Potocznie używana jest nazwa hemoroidy (inaczej guzki krwawnicze), choć one same są czymś zupełnie prawidłowym i ma je każdy człowiek. Dopiero ich patologiczne powiększenie się doprowadza do wystąpienia objawów i wówczas mówimy o chorobie hemoroidalnej. Jej objawy występują u prawie połowy Polaków.
Choroba rozwija się często u osób, które prowadzą siedzący tryb życia np. kolarze, kierowcy. Objawy występują także u młodych osób, szczególnie często u kobiet w ciąży i po porodzie. Inne czynniki sprzyjające rozwojowi choroby to przewlekłe zaparcia, otyłość, czy zbyt długie siedzenie na sedesie.

Proktolog doktorA Warszawa. Radzi:

Objawy choroby.
Najczęściej pojawiające się objawy to świąd okolicy odbytu, dyskomfort lub krwawienie przy wypróżnieniu. Ból nie jest charakterystyczny dla choroby hemoroidalnej i pojawia tylko w kilku szczególnych sytuacjach, najczęściej w zaawansowanej chorobie. W kolejnych etapach choroby poza wymienionymi dolegliwościami dochodzi do wypadania hemoroidów przy wypróżnieniach. Przez pewien czas hemoroidy chowają się samoistnie, w dalszych etapach pacjent musi odprowadzić guzek palcem do odbytu, a w najbardziej zaawansowanych stadiach hemoroid pozostaje stale na zewnątrz odbytu. Niekiedy dochodzi do znacznego obrzęku wypadniętych hemoroidów, ich zakrzepicy i rozwoju stanu zapalnego- wówczas pojawia się także silny ból.
Wczesne rozpoznanie choroby hemoroidalnej umożliwia skuteczne leczenie i zapobieganie jej dalszemu rozwojowi. Pamiętać należy także, że wymienione powyżej objawy, szczególnie krwawienie, mogą wystąpić także w innych schorzeniach i zwlekanie z wizytą u proktologa może doprowadzić do zbyt późnego rozpoznania innych poważnych chorób, w tym nowotworowych.

Wizyta u proktologa.
Wizyta rozpoczyna się od rozmowy na temat występujących u pacjenta dolegliwości i chorób współistniejących. Samo badanie często rozpoczyna się zbadaniem brzucha. W dalszej kolejności lekarz ogląda okolicę odbytu, a następnie wykonuje badanie odbytu palcem. Ostatnim elementem jest tzw. anoskopia, czyli badanie odbytu za pomocą anoskopu – kilku centymetrowego wziernika. To właśnie anoskopia pozwala m.in. na zidentyfikowanie powiększonych hemoroidów wewnętrznych. Delikatnie przeprowadzone badanie nie jest bolesne dla pacjenta. Nie ma także konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania przez Pacjenta.

Leczenie hemoroidów.
Leczenie hemoroidów zależy od zaawansowania choroby. W każdym stadium choroby zalecane jest picie dużej ilości płynów oraz zbilansowana, bogatobłonnikowa dieta. W pierwszych etapach choroby stosuje się leczenie zachowawcze, czyli odpowiednie czopki, maści, czy tabletki. W kolejnych fazach zastosowanie znajdują metody tzw. instrumentalne, takie jak: zakładanie gumowych podwiązek na hemoroidy, skleroterapia, laseroterapia. Leczenie operacyjne jest dedykowane dla pacjentów z najbardziej zaawansowanymi zmianami.

W Centrum Medycznym doktorA Warszawa profesjonalny proktolog – zajmie się profilaktyką, kuracją, diagnozą i leczeniem chorób jelit, raka jelita grubego, zakrzepicy oraz świądu odbytu, wypadania narządów rodnych i odbytu, torbieli włosowej, krwawienia, przetoki i ropnia odbytu, nietrzymania moczu i stolca, przewlekłych biegunek, wrzodziejących zapaleń oraz stanów zapalnych jelita grubego i cienkiego, jelita drażliwego. Centrum Medyczne doktorA Warszawa przeprowadza także operacje z użyciem siatek, manometrie i EMG kanału odbytu, kolonoskopie z usuwaniem polipów, usuwanie laserowe kłykcin kończystych i hemoroidów, bezbolesne usuwanie hemoroidów i uchyłków odbytnicy z użyciem staplera, retroskopie z usuwaniem polipów. Dodatkowo lekarz proktolog z Poznania podejmie się zdiagnozowania nowotworu jelita grubego, laparoskopowego usunięcia wyrostka robaczkowego lub zrostów jamy brzusznej, laparoskopowej operacji kamicy żółciowej.

Zapraszam na konsultację, 

dr. n. med. Aneta Obcowska

Chirurg Ogólny, Proktolog

Warszawa Centrum Medyczne doktorA

strona   strona
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
  Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Zapytaj
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...