fbpx

NIE MA SIĘ CZEGO WSTYDZIĆ -

NIE MA SIĘ CZEGO WSTYDZIĆ

Proktolog zajmuje się schorzeniami odbytu i odbytnicy, czyli końcowymi elementami układu pokarmowego. Pomimo tego, że dolegliwości proktologiczne powodują duży dyskomfort, większość z nas konsultację u proktologa uznaje jako coś krępującego i często zwleka z wizytą. To błąd.

Najczęstszym schorzeniem odbytu jest choroba hemoroidalna, na którą cierpi prawie co drugi Polak po pięćdziesiatym roku życia. Hemoroidy lub żylaki odbytu to potoczna nazwa guzków krwawicznych, które same w sobie są czymś zupełnie prawidłowym.  Dopiero ich patologiczne powiększenie się doprowadza do wystąpienia objawów i wówczas mówimy o chorobie hemoroidalnej.

Objawy choroby

Najczęściej pojawiające się objawy to świąd okolicy odbytu, dyskomfort lub krwawienie przy wypróżnieniu. Ból nie jest charakterystyczny dla choroby hemoroidalnej i pojawia tylko w kilku szczególnych sytuacjach, najczęściej w zaawansowanej chorobie.

W kolejnych etapach choroby poza wymienionymi dolegliwościami dochodzi do wypadania hemoroidów przy wypróżnieniach. Przez pewien czas hemoroidy chowają się samoistnie, w dalszych etapach pacjent musi odprowadzić guzek palcem do odbytu, a w najbardziej zaawansowanych stadiach hemoroid pozostaje stale na zewnątrz odbytu. Niekiedy dochodzi do znacznego obrzęku wypadniętych hemoroidów, ich zakrzepicy i rozwoju stanu zapalnego – wówczas pojawia się także silny ból.

Wizyta u proktologa

Wizyta rozpoczyna się od rozmowy na temat występujących u pacjenta dolegliwości i chorób współistniejących. Samo badanie często rozpoczyna się zbadaniem brzucha. W dalszej kolejności lekarz ogląda okolicę odbytu, a następnie wykonuje badanie odbytu palcem. Ostatnim elementem jest tzw. anoskopia, czyli  badanie odbytu za pomocą anoskopu – kilku centymetrowego wziernika. To waśnie anoskopia pozwala m.in. na zidentyfikowanie powiększonych hemoroidów wewnętrznych. Delikatnie przeprowadzone badanie nie jest bolesne dla pacjenta. Nie ma także konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania przez Pacjenta.

Leczenie hemoroidów

W każdym stadium choroby zalecane jest picie dużej ilości płynów oraz zbilansowana, bogatobłonnikowa dieta. W pierwszych etapach choroby stosuje się leczenie zachowawcze, czyli odpowiednie czopki, maści, czy tabletki. W kolejnych fazach zastosowanie znajdują metody tzw. instrumentalne, takie jak: zakładanie gumowych podwiązek na hemoroidy, skleroterapia, laseroterapia. Leczenie operacyjne jest dedykowane dla pacjentów z najbardziej zaawansowanymi zmianami.

Nie odkładaj wizyty u proktologa

Wczesne rozpoznanie choroby hemoroidalnej umożliwia skuteczne leczenie i zapobieganie jej dalszemu rozwojowi. Pamiętać należy także, że wymienione powyżej objawy, szczególnie krwawienie, mogą wystąpić także w innych schorzeniach i zwlekanie z wizytą u proktologa może doprowadzić do zbyt późnego rozpoznania innych poważnych chorób, w tym nowotworowych.

dr n.med. Aneta Obcowska

Chirurg Ogólny, Proktolog

Centrum Medczne doktorA

Ustawienia

Czcionka
Kontrast