fbpx

Nie lekceważ znamion skórnych – zbadaj je po lecie! -

Nie lekceważ znamion skórnych – zbadaj je po lecie!

W wyniku stale zwiększającego się narażenia na promieniowanie słoneczne, wraz z długością naszego życia, na skórze powstają coraz liczniejsze zmiany barwnikowe, tzw. znamiona. Część z nich ma charakter całkowicie łagodny, niektóre jednak mogą przechodzić przemianę w kierunku zmian nowotworowych.

Dzieję się tak m.in. w wyniku częstej ekspozycji na działanie słońca lub podrażnianiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących znamion, konieczna jest ocena dermatologiczna lub chirurgiczna i kwalifikacja do odpowiedniego postępowania. Może to być dalsza obserwacja lub usunięcie zmiany. Zabieg chirurgiczny w zdecydowanej większości przypadków może być wykonany z minimalną inwazyjnością, w znieczuleniu miejscowym.

W Centrum Medycznym doktorA mamy również możliwość usuwania znamion i innych zmian skórnych za pomocą nowoczesnej metody – tzw. zimnej elektrokoagulacji. Dzięki niezwykle precyzyjnemu odparowaniu tkanek na granicy zdrowej i chorej skóry, uzyskujemy zdolność do doszczętnego pozbycia się patologicznych komórek, zmniejszając inwazyjność procedury.

Niezwykłą zaletą obu metod jest możliwość zbadania ich po wycięciu – wykonanie badania histopatologicznego. Wynik tej oceny, uzyskiwany w kilka dni po zabiegu, ostatecznie określa charakter znamienia i rozwiewa niepokój związany z podejrzeniem obecności nowotworu skóry.

Jeśli jednak zmiany nowotworowe zostaną wykryte w usuniętym preparacie, wiedza o ich obecności we wczesnej postaci daje możliwość szybkiego leczenia i skutecznej terapii, nawet gdy okaże się, że w obrębie znamienia znajdował się czerniak skóry. Z tego też powodu, całkowicie błędne jest unikanie wycięcia podejrzanych znamion, gdyż nawet, jeśli mają one charakter nowotworowy, to poza organizmem nie są nam w stanie zagrozić, usunięte w całości i odpowiednio leczone nie odnawiają się. W przypadku pozostawienia zaś raka skóry rozwój choroby jest nieunikniony. Przykłady tzw. „zezłośliwienia pieprzyków skóry” po usunięciu, to sytuacje nieleczone lub leczone za późno i niewłaściwie.

Nie dajmy się oszukać zmianom skórnym, bo łatwo uniknąć problemów związanych z ich istnieniem.

dr n.med. Adam Zieliński
Chirurg Ogólny, Chirurg Naczyniowy, Flebolog

Centrum Medyczne doktorA

Ustawienia

Czcionka
Kontrast