fbpx

Cytologia to badanie, które może uratować Twoje życie. -

Cytologia to badanie, które może uratować Twoje życie.

Rak szyjki macicy to choroba rozpoznawana u kilku tysięcy Polek rocznie. Wciąż zbyt dużo z nich umiera ze względu na zbyt późne rozpoznanie nowotworu. Wobec tak przerażających statystyk ciągle zadziwia fakt, że tak mało z nas regularnie wykonuje badania cytologiczne.

Dlaczego tak się dzieje?

Przecież badanie to jest szybkie, bezbolesne, łatwo dostępne i stosunkowo tanie?

Dlaczego w dzisiejszych czasach, gdy wiemy tak wiele o chorobach, gdy dbamy o swoje zdrowie stosując przeróżne diety, wypacając siódme poty na siłowniach i w klubach fitness, nie chcemy poświęcić kilku minut na proste badanie pozwalające wykryć stany przednowotworowe, które możemy we wczesnym stadium skutecznie wyleczyć?

Czym jest cytologia?

Cytologia polega na pobraniu specjalną szczoteczką komórek z tarczy i kanału szyjki macicy, utrwaleniu ich na szkiełku a następnie ocenie przez histopatologa. Tylko tyle i aż tyle.

Jak często należy się badać?

Zgłaszajmy się regularnie na badania kontrolne do naszego lekarza ginekologa. On określi jak często powinnyśmy wykonywać cytologię, skonsultuje jej wyniki oraz zaproponuje niezbędne badania uzupełniające i pomoże się do nich przygotować.

Kiedy wykonywać cytologię?

Badanie cytologiczne najlepiej jest wykonywać po miesiączce w I fazie cyklu. Gdy planujemy cytologię, to kilka dni przed badaniem nie stosujmy leków dopochwowych i unikajmy współżycia. W przypadku infekcji dróg rodnych należy odsunąć badanie w czasie i zastosować zaproponowane przez lekarza leczenie.

Zbadaj się!

Jeśli jesteś osobą, która nie wykonywała nigdy tego badania albo ostatnią cytologię miałaś pobraną kilka lat temu, to nie odkładaj jej na później. Zaplanuj wizytę u lekarza już w tym tygodniu.

Jeżeli jesteś osobą, która dbając o swoje zdrowie na badania cytologiczne zgłasza się regularnie, to sprawdź czy najbliższe Ci kobiety robą to samo. Zapytaj o datę ostatniego badania Mamę, Córkę, Przyjaciółkę. Twoje pytanie może uratować im życie!

 

Lek. Marta Ciosek

Ginekolog

Centrum Medyczne doktorA

Ustawienia

Czcionka
Kontrast