fbpx

Co to jest flebologia? -

Co to jest flebologia?

Flebologia to dziedzina lekarska zajmująca się chorobami układu żylnego. Rozwój tej specjalności wiąże się z ogromnym postępem wiedzy medycznej dotyczącym funkcjonowania i nieprawidłowości działania naczyń odbierających krew z tkanek i dostarczających ją z powrotem do serca, czyli naczyń żylnych. W poprzednich latach choroby żył były słabo poznane, niekiedy uważano je za mało istotne. Rozwój nauki w tej dziedzinie pokazał, jak ważne są patologie układu żylnego i jak ogromna liczba pacjentów cierpi z tego powodu.

W Polsce flebologią najczęściej zajmują się chirurdzy naczyniowi, wielokrotnie spotyka się jednak flebologów posiadających inne specjalizacje lekarskie (chirurgów ogólnych, internistów, radiologów, dermatologów). W roku 1991 powstało Polskie Towarzystwo Flebologiczne (PTF), które koordynuje działania naukowe i terapeutyczne środowiska flebologów w Polsce. W ostatnich latach, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Zarządu PTF, dołączyliśmy do grona specjalistów liczących się w Europie i na świecie.

Polskie Towarzystwo Flebologiczne przyznaje certyfikat flebologiczny, który jest „świadectwem należytego poziomu wiedzy i umiejętności aplikującego lekarza w zakresie praktyki flebologicznej” (Regulamin Programu Certyfikacji Lekarzy). Lista certyfikowanych flebologów znajduje się na stronie PTF http://www.ptf.org.pl/certyfikat_ptf_-_lista-s-79-2-0.htm . Jest wśród nich flebolog z Centrum Medycznego doktorA dr Adam Zieliński.

Do chorób leczonych przez flebologów Centrum Medycznego doktorA należą między innymi:- żylaki kończyn dolnych (leczenie małoinwazyjne – laserowe operacje żylaków, skleroterapia, leczenie chirurgiczne – miniflebektomia)
– zmiany żylakowe na skórze kończyn dolnych, łącznie z owrzodzeniami żylnymi (specjalistyczne programy leczenia za pomocą kompresjoterapii),
– zakrzepica żylna i zespół pozakrzepowy,
– żylaki krocza i miednicy,
– wrodzone zmiany naczyń żylnych,
– zmiany o charakterze estetycznym (pajączki naczyniowe, żyły siatkowate) leczone za pomocą skleroterapii.

Ustawienia

Czcionka
Kontrast