fbpx

Nietrzymanie moczu - charakterystyka i leczenie | Centrum Medyczne DoktorA

Nietrzymanie moczu – charakterystyka i leczenie

 

Nietrzymanie moczu stanowi dość powszechny – szczególnie u kobiet – problemem. Ze względu na swoją wstydliwą specyfikę jest on jednak często ukrywany przed lekarzem oraz bliskimi. Niesłusznie, ponieważ dolegliwość ta jest w pełni wyleczalna.

 

Fizjologia

Produkowany w nerkach mocz spływa do pęcherza moczowego, gdzie zatrzymywany jest dzięki aktywności mięśni dna miednicy. Po wypełnieniu pęcherza do mózgu przekazywana jest stosowna „informacja”, na którą odpowiedź stanowi potrzeba oddania moczu i sygnał do rozluźnienia wspomnianych mięśni. Cewka moczowa zostaje „otwarta”, a mięśnie pęcherza ulegają skurczowi, na skutek czego mocz zostaje wydalony z organizmu.

Wszelki dysfunkcje w tym procesie mogą prowadzić do różnych zaburzeń, m.in. nietrzymania (mimowolnego oddawania) moczu.

 

Przyczyny i rodzaje

Problem wywoływać może wiele czynników, wśród których wymieniamy najczęściej: wiek, ciąże i przebieg porodów, wagę urodzeniową dziecka, wykonywany zawód, nałogi, choroby (przede wszystkim układu moczowego bądź nerwowego), a także specyfikę budowy tkankowej.

Wyróżnić możemy też 3 podstawowe typy problemu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – wyciek towarzyszący aktywności fizycznej, a nawet kaszlowi czy śmiechowi, spowodowany osłabieniem mięśni dna miednicy,
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem – często i intensywna potrzeba oddania moczy powstała na skutek dysfunkcji w pracy mięśni pęcherza,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – wynik zaistnienia przeszkody w odpływie moczu z pełnego pęcherza.

 

Pomoc uroginekologiczna

Wśród wielu metod leczenia nietrzymania moczu na szczególną uwagę zasługuje fizjoterapia uroginekologiczna, którą w Centrum Medycznym doktorA zajmuje się pani Joanna Badach. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która swą efektywność zawdzięcza ukierunkowaniu na wzmocnienie przepony miednicy i określonych partii mięśni. Mowa tu przede wszystkim o mięśniach dna miednicy oraz skorelowanym z nimi mięśniu poprzecznym brzucha. Terapia obejmuje również pracę z obręczą miednicy i kręgosłupem. Regularne ćwiczenia dają duże szanse na całkowite ustąpienie problemu.

Fizjoterapia uroginekologiczna wskazana jest także w przypadku nietrzymania moczu w okresie ciąży. Mało tego, dzięki niej możemy znacznie lepiej przygotować się do porodu.

 

Działania zmierzające do poprawy świadomości własnego ciała stanowią skuteczną receptę na wiele problemów i dolegliwości. Dlatego naprawdę warto dać szanse prezentowanej gałęzi fizjoterapii.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast