Najczęstsze ropne stany zapalne

 

Wśród wiele oferowanych przez nasze Centrum Medyczne usług znajduje się drenaż ropnia, czyraka, zanokcicy i zastrzału. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia i odprowadzeniu ropy na zewnątrz ciała pacjenta. Poniżej opisujemy wymienione zmiany.

 

Ropień

Jest to ograniczone zbiorowisko ropy, pojawiające się w obrębie tkanek miękkich i kości. Jego powstanie wiąże się zazwyczaj z zakażeniem gronkowcami bądź pałeczkami. Stanowi swoistą reakcję obronną organizmu, ukierunkowaną na zahamowanie rozprzestrzeniania się czynnika zakaźnego. Do podstawowych objawów ropnia zaliczamy bolesny obrzęk, zaczerwienie i ocieplenie skóry, gorączkę oraz chełbotanie. Nieleczony ropień może rozszerzyć się na inne tkanki.

 

Czyrak

Tak określamy ropne zapalenie mieszka włosowego, które  poprzedzone jest zakażeniem gronkowcem złocistym. Jego rozwój jest stopniowy – od zaczerwienienia do krosty z czopem martwiczym. Większą skłonność do czyraków zauważa się u osób cierpiących, np. na cukrzycę, nowotwory oraz AIDS. Czynnikami determinującymi może być również niewłaściwa higiena czy podrażnienie skóry środkami chemicznymi. Dolegliwość jest bardzo bolesna i zwykle pozostawia po sobie niewielkie blizny. Pamiętajmy, że czyraki są zaraźliwe, a ich regularne powracanie może świadczyć o tzw. czyraczności.

 

Zanokcica

Spójrzmy teraz na zanokcicę – ropne zapalenie wału paznokcia wywołane infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusem opryszczki pospolitej. Towarzyszy jej obrzęk i zaczerwienienie, pulsujący ból, wyciek ropy i gorączka. Nie można wykluczyć również dreszczy i powiększenia węzłów chłonnych. Zlekceważenie problemu prowadzi zwykle do zapalenia macierzy paznokcia, skutkującego choćby zaburzeniami jego wzrostu.   

 

Zastrzał

Na zakończenia kilka słów na temat – ropnego zapalenia palca dłoni – zastrzału. Zmiany chorobowe powstają na skutek urazu (np. ukłucia) i dostania się do ranki bakterii paciorkowca/gronkowca. Zakażenie objawia się zaczerwieniem, obrzękiem, silnym bólem i gorączką.

 

Cierpisz, na któryś z przedstawionych problemów? Zapraszamy na konsultację!