Kontrola Klinetyczna
Kontrola kinetyczna (Kinetic control) – to innowacyjna w skali kraju metoda kompleksowego podejścia do leczenia pacjentów cierpiących na przewlekły ból związany z dysfunkcją stawów przy współudziale lekarzy, fizjoterapeutów i rehabilitantów.
Metoda kontroli kinetycznej opiera się na zrozumieniu ruchu i jego funkcji, wyjaśnia wpływ niekontrolowanego ruchu na zwiększenie bólu czy dysfunkcję czynnościową.
Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, iż pacjenci narażeni na przewlekły ból wykorzystują zupełnie inne wzorce ruchowe niż osoby bez bólu. Taki system funkcjonowania narządu ruchu może niekorzystnie wpłynąć na sam rozwój, epizody bólu jak i strategie postępowania terapeutycznego, co w rezultacie wpływa na zwiększenie powtarzania się dysfunkcji ruchu i prowadzi do przewlekłych, uporczywych dolegliwości.
Kontrola kinetyczna wprowadza pojęcie dynamicznej diagnostyki stabilności i równowagi mięśniowej. Szczegółowo zostaje przedstawiony system ruchu jako źródło dysfunkcji i objawów z nim związanych. Metoda ta pokazuje kiedy reedukować kontrolę motoryczną, a kiedy wprowadzać terapię lub rehabilitację opartą na wzmacnianiu mięśni w odzyskaniu pełnej funkcji stabilności.
System kontroli kinetycznej pozwala rozpoznać, jak korygować patologiczne zmiany występujące w układzie ruchu, wyjaśnia dlaczego diagnoza dysfunkcji jest tak trudna, kiedy pacjent odczuwa ból i jak należy z nim postępować.
Proces terapeutyczny nie wymaga zaangażowania specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Do prowadzenia programu potrzebne będą podstawowe akcesoria, stanowiące wyposażenie przychodni rehabilitacyjnej, np. piłki gumowe, taśmy gumowe, ciężarki, materace, łóżka rehabilitacyjne, drabinki. W celu poprawienia efektów treningu w ramach programu kontroli kinetycznej, wskazane jest postępowanie dodatkowe – zastosowanie ultradźwięków, pola magnetycznego, energii lasera, krioterapii, czy impulsów elektrycznych.
Kontrola kinetyczna jest nowym sposobem podejścia do chorych z przewlekłym bólem związanym z dysfunkcją stawów takich jak m.in.: choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, stawów kolanowych.
Zgodnie z dostępnymi publikacjami pacjenci, którzy cierpią na bóle stawowe, przyjmują pozycje, które pogłębiają patologię będącą przyczyną powstawania pierwotnego bólu.
Kontrola kinetyczna sprowadza się do postawienia diagnozy, który staw jest odpowiedzialny za ból, w jaki sposób patologiczny ruch jest wykonywany. Następnie przy współudziale lekarzy, fizjoterapeutów i rehabilitantów pacjent kierowany jest na leczenie. Specjaliści razem z pacjentem ustalają sposób postępowania z patologią bólu stawu, a leczenie odbywa się dwojako, z zastosowaniem:
– kinezyterapii – leczenia ruchem wykorzystujące urządzenia takie jak: bieżnie, cykloergometry itp.
– fizykoterapii – leczenia wykorzystującego bodźce fizykalne: np. prąd elektryczny, pole magnetyczne, ultradźwięki, światło, ciepło, zimno, wodę w postaci natrysków.
Ważne jest kompleksowe podejście do leczenia i zastosowanie obydwu form stymulacji według zaplanowanego z góry i systematycznie stosowanego harmonogramu, a także wspólne podejście do leczenia tej patologii przy współudziale: lekarzy, fizjoterapeutów, rehabilitantów.
- Chirurgia naczyniowa
- Chirurgia ogólna
- Podstawowa Opieka Zdrowotna – NFZ
- Badania diagnostyczne – USG, EKG
- Badania laboratoryjne
- Badania endoskopowe
- Dermatologia
- Diabetologia
- Dietetyka
- Endokrynologia
- Flebologia, Limfologia
- Ginekologia i położnictwo
- Gastroenterologia
- Interna
- Kardiologia
- Laryngologia
- Medycyna pracy
- Neurologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Osteopatia
- Psychologia/Psychoterapia
- Pediatria
- Psychiatria
- PODOLOGIA
- Rehabilitacja
- Szczepienia
- Urologia