fbpx

Włókniaki - specyfika i leczenie | Centrum Medyczne DoktorA

Włókniaki – specyfika i leczenie

 

Włókniakami określamy łagodne guzy nowotworowe powstałe z tkanki łącznej włóknistej. Zazwyczaj nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia, będąc defektami natury estetycznej, a te – szczególnie w okresie letnim – nie są mile widziane.

 

Klasyfikacja

Wyróżniamy włókniaki miękkie i twarde. Pierwsze przypominają kuliste guzki, występują mnogo i mają kolor skóry lub brunatny. Najczęściej pojawiają się w obrębie szyi, dekoltu, oraz pachwiny. Występują także na powiekach, pod pachami i piersiami. Są to zmiany o charakterze wrodzonym, związane choćby z chorobą Recklinghausena.

Z kolei włókniaki twarde przyjmują postać pojedynczych guzków o barwie oscylującej pomiędzy czerwoną a brunatną. Za miejsce swego bytowania szczególnie „upodobały sobie” kończyny. Ich powstawanie determinowane jest przede wszystkim przez urazy, ukąszenia i stany zapalne.

 

Zagrożenia

Włókniaki są problemem bardzo powszechnym. Uznaje się, że zdecydowana większość osób dorosłych ma lub miała tego typu nowotwór. Oprócz wspomnianych wcześniej czynników, ryzyko zwiększają otyłość, choroby metaboliczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz ciąża.

Zauważeniu guzka nie powinna towarzyszyć panika. Jeżeli unikniemy eksponowania go na stałe drażnienie, nie ulegnie on zezłośliwieniu. Pewne niebezpieczeństwo wiązać może się ze współtworzeniem lub zasłanianiem groźniejszych struktur, co jednak zdarza się sporadycznie. Głównym argumentem przemawiającym za usunięciem włókniaków są więc względy estetyczne, a także praktyczne (mogą bowiem utrudnić nakładanie makijażu czy depilację, wywoływać ból przy zahaczeniu, np. suwakiem).

 

Leczenie

Na szczęście wyeliminowanie problemu nie należy do przedsięwzięć trudnych. Wśród wielu dostępnych metod – chirurgia klasyczna, elektrochirurgia, wykorzystanie lasera – na szczególną uwagę zasługuje kriochirurgia.

Wymrożenie guzka ciekłym azotem daje bardzo dobre rezultaty kosmetyczne i nie pozostawia blizn/odbarwień. Zabieg jest też bezpieczny dla kobiet w ciąży. Polega on na kilkusekundowym natrysku zmiany lub ściśnięciu jej oziębioną ciekłym azotem pincetą. Takie potraktowanie gwarantuje, że guzek odpadnie w ciągu 10 dni.

 

Kriochirurgia jest metodą, która znakomicie sprawdza się w przypadku usuwania nie tylko włókniaków, ale również brodawek, rogowaceń słonecznych oraz kłykcin kończystych.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast